Príležitosť pozrieť si obnovenú technickú pamiatku je veľmi vzácna a vymyká sa z nášho štandardného portfólia hodnotenia novostavieb. Vtedy treba nastaviť inú optiku pri pohľade na dispozičné riešenia, použité technologické postupy a stavebné materiály. A to všetko s dôrazom na zachovanie čo najväčšieho množstva technických artefaktov, ktoré sa stanú neoddeliteľnou súčasťou zrenovovaného objektu. Pritom treba rešpektovať prístup stavebníka, ktorý musí byť v súlade s odporúčaniami pamiatkového úradu.
Budova takzvanej novej kvasiarne bola súčasťou novodobej histórie postupného rozširovania bratislavského pivovaru Stein. Pôvodný komplex sladovne vznikol v rokoch 1871 až 1876 na Cintorínskej ulici, obyvatelia ho poznali skôr pod názvom Mamut. Samotný pivovar sa nachádzal na rozhraní ulíc Blumentálska, Legionárska a Bernolákova. Po leteckých náletoch na konci 2. svetovej vojny bol závod zničený, zachovali sa len pivničné priestory.
Developeri a stavbári sa učia stavať na niečom a nie z ničoho
Nový pivovar a objekt novej kvasiarne projektoval Stavoprojekt v roku 1950, stavbu dokončili v rokoch 1962 až 1963. Podľa archívneho výkresu boli technológie v objekte na najvyššom podlaží, pod kupolou boli v dvoch úrovniach umiestnené chladiace štoky. Na štvrtom nadzemnom podlaží sa nachádzali sprchové chladiče a kalolisy, na druhom a treťom podlaží veľké kvasné kade. Prízemie so suterénom slúžili ako ležiaková pivnica s cisternami.
Rekonštrukcia spilky
Výrobu piva ukončili v roku 2007 a odvtedy objekt chátral. Na jeho ploche vyrástol pred dvomi rokmi polyfunkčný objekt Nový Stein so zachovanou výškovou budovou bývalej kvasiarne, spilky. Po dvojročnej rekonštrukcii si Spilka zachovala jedno podzemné a päť nadzemných podlaží. Bezbariérový prístup do objektu je z Legionárskej ulice alebo z vnútrobloku susediaceho projektu Nový Stein. Objekt sa dá rozdeliť na dve časti. Hlavný trakt je na najvyššom, piatom nadzemnom podlaží – štvorcový a zároveň prestropovaný kopulou.
Ustúpením kopuly zároveň vznikla priestranná terasa zo severovýchodnej a severozápadnej časti hlavnej hmoty objektu, odkiaľ sú pekné výhľady na strešnú siluetu mesta. Jednotlivé podlažia bočného schodiskového traktu sú výškovo členené na dve úrovne.
Z konštrukčnej stránky je objekt v prevažnej miere vybudovaný zo železobetónového skeletu s výplňovým tehlovým murivom. Zvislé nosné konštrukcie pozostávajú zo železobetónových pilierov obdĺžnikového pôdorysu, z obvodových múrov, z bočného traktu a z kruhových železobetónových stĺpov s kónickou hlavicou a roznášacou doskou. Dimenzie stĺpov sa v jednotlivých podlažiach smerom nahor postupne zmenšujú.
Vodorovné nosné konštrukcie tvoria železobetónové monolitické dosky. Vzhľadom na predchádzajúci účel sú dosky niekoľkonásobne predimenzované. Budúci nájomcovia tak nemusia mať obavy týkajúce sa zaťaženia či statiky.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?