Celková plocha priemyselných priestorov sa tým na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku zväčšila o 17 percent. Rekordné čísla sú však aj na strane dopytu. Obsadenosť sa vlani vyšplhala na 95,1 percenta. V roku 2017 sa pritom prenajalo historicky najviac priemyselných plôch v strednej a východnej Európe, celkovo 6,7 milióna štvorcového metra, čo je o milión viac ako vlani.
Zdravší trh
„Rekordné hodnoty sa v mnohých ohľadoch blížia či dokonca predbehli predkrízové roky, avšak jeden zásadný ukazovateľ klesá a to je neobsadenosť. Ponuka stretáva dopyt a v tomto smere je súčasný trh, aj napriek jeho zdanlivému prehriatiu, oveľa zdravší,“ hovorí Ferdinand Hlobil, partner a vedúci tímu prenájmu priemyselných plôch v strednej a východnej Európe v Cushman & Wakefield.
Z celkových 6,7 milióna štvorcových metrov prenajatých plôch pochádzajú vyše štyri milióny z Poľska. V Českej republike sa prenajalo 1,3 milióna štvorcových metrov, o približne 70-tisíc menej ako v roku 2016. Maďarsko aj Rumunsko zaznamenali v počte štvorcových metrov prenajatých plôch svoj rekord.
V Maďarsku sa prenajalo 617 625 štvorcových metrov, o takmer 200-tisíc viac ako v roku 2016. Na Slovensku sa prenajalo 283 529 štvorcových metrov. Podiel voľných plôch klesol na historickú úroveň 4,9 percenta, a to napriek rekordnej výstavbe.
Z pohľadu výstavby bolo lídrom regiónu Poľsko, keď na krajinu pripadalo 63 percent z novo postavených 3,7 milióna štvorcových metrov. V Česku sa postavilo 662-tisíc štvorcových metrov nových priemyselných plôch. Takmer pol milióna štvorcových metrov plôch sa postavilo v Rumunsku. V Maďarsku a na Slovensku sa postavilo približne zhodne, 120-tisíc štvorcových metrov nových priemyselných plôch.
Atraktivita Slovenska rastie
„Poľsko sa stalo jednoznačným víťazom čo do využitia pokrízového ekonomického boomu. Po ňom najviac benefitovala Česká republika a Rumunsko. Maďarsko a Slovensko úplne nevyužil príležitosť z počiatku minulej dekády a obe krajiny opäť nabrali tempo v posledných dvoch rokoch,“ hovorí F. Hlobil.
Atraktivita Slovenska však rastie. „Dôkaz toho, že sa Slovensko postupne stáva jedným z logistickým a výrobných centier Európy, je aj obrovský záujem investičných fondov o kúpu priemyselných nehnuteľností na tomto území. Za rekordnú transakciu minulého roka v stredoeurópskom regióne bol označený predaj plne obsadeného logistického parku Prologis v Galante s výmerou 240-tisíc metrov štvorcových čínskemu investorovi, spoločnosti CNIC Corporation Limited,“ hovorí Ján Rakovský, konzultant v tíme priemyselných nehnuteľností v Cushman & Wakefield na Slovensku.
Analytici spoločnosti Cushman & Wakefield predpokladajú, že rok 2018 bude opäť silný. „Stredná a východná Európa ťaží stále z nižších mzdových nákladov a výbornej polohy v rámci Európy. Zmeny v štruktúre retailu, teda ďalšia expanzia e-commerce, takisto podporí rast dopytu po priemyselných nehnuteľnostiach. Developeri tak budú kontinuálne stavať ďalej vo veľkým objemoch,“ predpokladajú v analýze.
Najvýznamnejšie transakcie za rok 2017:
Slovensko:
Park- Log Center Nové Mesto nad Váhom, Hellsa Slovakia Front Lightning, 5,000 m²
Poľsko:
Panattoni; Park: Panattoni Park Stryków II; Sonoco, 18 300 m²
P3, P3 Piotrków, FM Logistic NIVEA, 18 200 m²
MLP Group, Park: MLP Pruszków II, Avery Dennison, 13 300 m²
Česká republika:
Panattoni, Panattoni Park Plzeň West, Sony DADC, 25 000 m²
Prologis, Prologis Park Prague Rudná, VAFO, 23,710 m²
CTP, CTPark Teplice, PRO:DIRECT, 12 502 m²
CTP, CTPark Brno, FEI, 12 146 m²
Maďarsko:
Prologis, Prologis Park Budapest – Gyál, dôverný klient, 23,000 m²