Problém regulovaného nájomného pred sebou tlačili všetky vlády. Ani terajšia nie je výnimkou. Vedia sa dve veci. Ktoré ministerstvá majú riešenie pripraviť a termín dokedy. Ten znie... hocikedy.

Ministrovi financií pravdepodobne povolili nervy, keď termín deregulácie v spolupráci s ďalšími odložil. Vlastníci domov v centrách miest sa z nich naďalej môžu tešiť len pohľadom. Kým v ich bytoch bývajú nájomníci za smiešne sumy. So stanovením termínu na neurčito sa stráca nádej na skoré riešenie.

Pozitívne je, že všetci zaangažovaní si úlohy plnia. Napríklad ministerstvo financií, ktoré čiastočne zvýšilo vyberanú sumu. Aj ministerstvo výstavby funguje – pripravilo návrh zákona a dokument odovzdalo na rokovanie vlády, dnes pracuje na ďalšej koncepcii. Ministerstvo práce taktiež – vypracovalo kritériá vymedzujúce nájomníkov, ktorí si zaslúžia riešenie. Teda tých, čo nevlastnia ďalšie byty a na iné ako regulované nájomné nemajú. Chce skúmať len majetok, na príjem sa podľa dokumentu v čase krízy a hrozby straty zamestnania nehľadí.

To sa ministerstvu výstavby nepozdáva. Zrejme túži po tom, aby sa problém týkal čo najmenšieho počtu ľudí. Nároky na štátny rozpočet by boli nižšie, minister financií náchylnejší na uvoľnenie pár eur a problém raz a navždy vyriešený. Rezort práce by, naopak, najradšej rozdal náhradné byty takmer všetkým.

Aj hlas ľudu si plní úlohy. Nájomníci založili občianske združenie a dávajú o probléme vedieť. Spolupracujú s úradníkmi a predkladajú návrhy. Druhá skupina sú majitelia reštituovaných domov. Nevedieť o nich, len občas sa objavia na obrazovke, kde hovoria o porušovaní vlastníckych práv. Popritom v tichosti pripravujú podnet na Európsku komisiu a do Štrasburgu. Sledujú prípad z Poľska, kde majiteľka reštituovaného domu vyhrala spor so štátom, či z Česka, kde bol podaný hromadný podnet. Žaloba skupiny vlastníkov obsahuje sumu 50 miliárd českých korún.

Slovensko si nemôže dovoliť takéto žaloby. Krivdy na hrane Občianskeho zákonníka spôsobené regulovaným nájomným a hrozba nutnosti odškodného sa napriek tomu stupňujú. Regulované nájomné tu podľa minuloročného verdiktu môže byť neobmedzene. Jasné posolstvo, že problém sa minimálne v tomto volebnom období reálne riešiť nebude.