V úvode roka 2021 bol na Slovensku najväčší záujem naďalej o staršie trojizbové byty, čo sa odráža aj na cenách. Vo všetkých krajských mestách zdraželi, pričom najvyšší medziročný rast cien zaznamenali Banská Bystrica (19,1 percenta), Bratislava (10,7 percenta) a Košice (8,5 percenta). Vyplýva to z realitného barometra Realitnej únie (RÚ) SR.

Analytik RÚ SR Vladimír Kubrický skonštatoval, že ceny bytov idú hore aj v roku 2021 a vidina vlastného bývania sa tak bežným ľuďom vzďaľuje. „Priemerná cena za jeden štvorcový meter (m2) v krajských mestách už prekonala hranicu 2-tisíc eur," vyčíslil analytik s tým, že na konci januára sa vyšplhala na 2 034 eur za m2. „Ide o medziročné zvýšenie o 8,9 percenta," podotkol Kubrický.

Bývanie v hlavnom meste
Neprehliadnite

Dopyt stále prevyšuje ponuku. Ceny bytov budú rásť aj tomto roku

V rebríčku krajských miest sa najdrahšie staršie trojizbové byty nachádzajú v Bratislave (2 840 eur za m2), Košiciach (1 927 eur) a Banskej Bystrici (1 849 eur). Na štvrtom mieste je Žilina (1 744 eur), potom Trnava (1 624 eur) a Prešov (1 483 eur). Najlacnejšími krajskými mestami pri starších trojizbových bytoch sú Nitra (1 478 eur) a Trenčín (1 385 eur za m2).

Na kúpu trojizbového bytu s výmerou 70 m2 si tak v niektorých mestských častiach Bratislavy musíte pripraviť aspoň 200-tisíc eur. V najlacnejšom krajskom meste, Trenčíne, zaň zaplatíte polovicu, t.j. cenu garsónky v bratislavskej Petržalke," prirovnal analytik.

Na snímke je výhľad na Staré mesto, centrum Bratislavy.
Neprehliadnite

Bratislavský trh s prenájmami čaká oživenie, koncom roka asi zdražejú

Za rastúce ceny môžu podľa Kubrického najmä malá ponuka bytov, lacné bankové peniaze, možnosť odložiť si splácanie hypoték či investičné nákupy majetnejšej časti obyvateľstva. „Vysoké ceny nehnuteľností vytláčajú z trhu záujemcov o vlastné bývanie. Zvyšuje sa percento bežnej populácie, pre ktorú sa vlastná strecha nad hlavou stáva nedostupná," okomentoval Kubrický.

Ak si záujemca nájde pre seba za reálnu cenu nehnuteľnosť, ktorá mu vyhovuje a vie ju splácať, analytik odporúča neváhať. Trhová hodnota bytov bude totiž z dlhodobého hľadiska rásť, časť trhu však môže zasiahnuť aj cenová korekcia. „Koronakríza totiž ešte stále nevytiahla všetky svoje tromfy," podotkol Kubrický. Pri predaji bytu zase odporúča vopred naplánovať, čo s utŕženými peniazmi. „Nechať ich dlhšie na bankovom účte, kde ich bude 'obhrýzať' inflácia, nemusí byť ideálne riešenie," uzavrel analytik.