M. Kúšik odišiel z vedenia finančnej skupiny pred piatimi rokmi. Ako muž číslo tri vtedy prekvapil nielen verejnosť, ale aj ostatných partnerov vo firme. „Budem mať 44 rokov. Uvedomil som si, že ak chcem ešte nejako zmeniť svoj život a stihnúť v ňom viac, musím to urobiť teraz. A nie v šesťdesiatke. Chcem svoj život viac prispôsobiť sám sebe. Mám štyroch malých synov a chcem si ich viac užiť. Režim v Pente je pomerne náročný. Popri ňom to nejde,“ uviedol v rozhovore pre TREND.

Voľný kapitál

V tom čase nechcel spresniť, aké budú ďalšie kroky. „V najbližších mesiacoch budem intenzívne odovzdávať moju agendu kolegom. Leto si chcem užiť s rodinou naozaj naplno a potom mám plány, ktoré ešte zatiaľ nechcem nijako konkretizovať. Musím si to ešte poriadne premyslieť. Na jeseň to bude jasné,“ naznačoval M. Kúšik.

Už v októbri toho istého roka boli známe ďalšie podrobnosti. Bývalý partner sa rozhodol rozbehnúť vlastný investičný fond. Podľa českých Hospodářskych novín mu mala finančná skupina v rozmedzí troch až piatich rokov postupne vyplatiť okolo 400 miliónov eur.

Na trh prichádza nový developer, stavať chce bývalý partner Penty

Kúšik Martin Zdroj: Maňo Štrauch

V roku 2014 tak vznikol investičný fond Oyssey 44, ktorý M. Kúšik označuje za rodinnú firmu. Jeho doteraz najviditeľnejšou akvizíciou bol vstup do reťazca so športovými potrebami Sportisimo, ktorý má pobočky v Česku i na Slovensku. V roku 2016 odkúpil polovičný podiel od českých Vietnamcov Hong Son Doa a Thai Ngoc Nguyenga.

V tom istom roku pritom vstúpil aj do realitného biznisu. Od rakúskeho realitného fondu Conwert spolu s firmou RSBC kúpili tridsiatku nehnuteľností v Brne, Plzni i Ostrave. Išlo však len o krátkodobú investíciu na zhodnotenie voľných prostriedkov.

Nákup v tichosti

Ešte pred rokom  hovoril o tom, že stále hľadá miesto pre svoje investície. „Chcel by som dať dohromady portfólio piatich firiem, zatiaľ máme zainvestované aj v peniazoch pätinu kapitálu, ktorý máme k dispozícii. Určite nie som v strese z toho, že 80 percent peňazí mám na účte," uviedol podľa českých Hospodářských novín na seminári Klubu investorov VŠE.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa