S fungovaním hotela boli spájané rôzne mýty či bizarné príbehy. Tamojší historik Stanislav Mačor pre denník Sme v roku 2007 spomínal na príhodu s V. Biľakom. Pred príchodom pohlavára zakázali ľuďom zvážať seno z lúk. „Keď prišiel, jeho prvá otázka bola, prečo ľudia nezvážajú seno, keď je koniec sezóny. Zákaz okamžite zrušili,” spomínal S. Mačor.

Tatranský hotel, ktorý komunisti ukrývali pred svetom, mieri do dražby

Hotel Montfort Tatry Zdroj: Hotel Montfort

V roku 1992 bol hotel svedkom historickej udalosti. Vladimír Mečiar a Václav Klaus v ňom podpísali dokumenty o rozdelení Československa. Akt prebehol v Červenom salóniku. Bola to posledná slávna chvíľa ubytovacieho zariadenia.

Slabý záujem

Po roku 1989 hotel sprístupnili už aj verejnosti. Spomínané legendy vyvolávali záujem o návštevu, ekonomickú rentabilitu však nepriniesli. „Po roku 1989 sa vymenilo hneď niekoľko majiteľov. Všetci doterajší vlastníci bojovali so slabou obsadenosťou,“ približuje P. Chudý. Podľa jeho slov hotel láka najmä milovníkov prírody, k väčšej atraktivite mu však chýbajú bohatšie sprievodné služby v okolí.

Tatranský hotel, ktorý komunisti ukrývali pred svetom, mieri do dražby

Hotel Montfort Tatry Zdroj: Hotel Montfort

Napriek tomu, že hotel prešiel od revolúcie viacerými rekonštrukciami a zmenil sa na štvorhviezdičkový komplex, jeho podoba zostala zachovaná. Menil sa len názov. Najprv niesol meno Kolowrat a aktuálne ho na hotelovej mape nájdete pod menom Montfort. Ako dlho na nej zostane, ukáže čas. Aktuálny majiteľ sa však dostal do finančných problémov.

Spoločnosť Scioronto, ktorá hotel vlastní, sa ešte vlani dostala z reštrukturalizácie. Jej dôsledkom je najnovšie aj dražba samotného hotela, ktorú iniciovalo Československé úvěrní družstvo. Znalec ohodnotil jeho cenu na 3,05 milióna eur. O tom, či ju niekto bude ochotný akceptovať, rozhodne dražba v druhej polovici januára. Hotel pritom aj počas uplynulého víkendu riadne fungoval.