„Keď sa ma opýtate na hotel Poľana, ako prvé mi napadne zakázané územie. Keď sme za minulého režimu chodievali okolo, bolo zakázané čo i len zastaviť auto. Už pri odbočke k nemu hliadkovali príslušníci ŠTB so psami,“ spomína pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.
Najstráženejšie miesto
Hotel bol svojho času najstráženejším miestom vo Vysokých Tatrách. Nikto sa však tomuto výsadnému postaveniu nečudoval, keďže slúžil výlučne pre vládny aparát. S tým zámerom ho v rokoch 1973 až 1974 projektovali. Architekti Julián Hauskrecht, Štefan Ďurkovič, Štefan Svetko dostali za úlohu navrhnúť zariadenie, ktoré by slúžilo na mimoriadne pracovné rokovania straníckych funkcionárov.
Výber lokality nebol náhodný a viažu sa k nemu aj viaceré historky. Jedna z nich hovorí o tom, že lokalitu presadzoval najmä Vasiľ Biľak. Vtedajší člen ústredného výboru Komunistickej strany Československa bol vášnivým hubárom a milovníkom lesov. Práve lokalita Tatranskej Javoriny ponúkala v tomto smere neobmedzené možnosti.
Dôležitú úlohu však zohral aj poloha samotná. Poskytovala nielen nádherný výhľad na Tatry, dokázala vytvoriť aj priestor so súkromím, keďže hotel umiestnili na samote mimo osady. Nakoniec, miesto nenašli pohlavári. Už v 19. storočí tu postavil svoj lovecký zámoček knieža August Kraft von Hohenlohe (pozrite si video). Aj keď sa v sedemdesiatych rokoch minulého storočia uvažovalo nad zbúraním kaštieľa, nakoniec ho zachránili a dnes je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Bizarné príbehy
Samotný hotel stavali v rokoch 1975 až 1977. „Hotel síce zaujme architektonickým riešením, ale do tohto prostredia sa nehodí. Pôsobí ako päsť na oko,“ hodnotí P. Chudý. S týmto názorom nie je sám. Hotel bol a je kritizovaný za svoju ozrutnosť či necitlivé zasadenie do panorámy Vysokých Tatier.
Hotel Montfort Tatry Zdroj: Hotel Montfort
Každopádne, svojou vybavenosťou a možnosťami patril medzi to najlepšie, čo vtedy Tatry poskytovali. Za zmienku stojí napríklad vlastná kinosála. Práve v nej vedenie strany cenzúrovalo či odobrovalo filmy. Okrem toho zaujal aj výhľad na recepcii cez panoramatické okná. Jeho poloha zabezpečovala, že do priestoru recepcie svietilo slnko celý deň.