Nekúpite či nevezmete si do prenájmu penzión, hotel či reštauráciu? Stovky sú ich na predaj po celom Slovensku a zdá sa, že tento trend bude pokračovať.

Nahráva tomu nielen súčasná kríza, vysoké ceny energií a inflácia presahujúca vo februári 15,4 percent, ale aj medziročné zdraženie potravín takmer o 29 percent. V neposlednom rade sa mení aj spotrebiteľské správanie Slovákov, ktorí začali viac na týchto službách šetriť.

Existenčný boj trvá už pridlho

Trh nehnuteľností v posledných týždňoch zaplavujú tí, ktorí nevidia inú možnosť, len sa zbaviť svojej prevádzky, na druhej strane to predstavuje príležitosť pre nových záujemcov. No tí sa v ťažkých časoch hľadajú ťažko.

Realitný maklér Peter Čuha má v portfóliu nemenovaný rodinný penzión s reštauráciou v Prešove, ktorý fungoval dlhé roky. Majitelia z tohto biznisu teraz odstupujú.

Business man, euro, tax, Credit line: Profimedia, Stock Budget
Neprehliadnite

Zdravotné odvody zaplatíte aj z kryptomien. Pozrite si 4 tipy, ako zdaňovať rôzne investície

„Ľudia reštaurácie navštevujú najmä kvôli obedovým menúčkam, ale počas večerov a cez víkendy sú priestory neraz nevyužité. Hostia šetria aj na návšteve takýchto zariadení,“ objasnil dôvody pre TREND.

Dlhodobým problémom je aj nedostatok kvalifikovaného personálu. Nejde pritom o stratovú prevádzku, ekonomika podniku je v čiernych číslach, reštaurácia vydávala okolo 160 obedov denne. Dôvodom rozhodnutia majiteľov je najmä únava z biznisu.

Celkovú vážnosť situácie v odvetví ubytovania a gastra potvrdzuje Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). „Nálada v HoReCa sektore sa zhoršuje. Mnoho majiteľov by chcelo podniky predať, avšak je otázne, či sa nájdu kupci, keďže riziká podnikania v tomto sektore stále pretrvávajú,“ spresňuje pre TREND.

Realitné portály signalizujú problém

Gastrosektor to nemá z pohľadu fungovania jednoduché už dlhšiu dobu. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet podnikalo ku koncu vlaňajška na Slovensku v gastrobiznise 21 805 firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa