Realizačné ceny nehnuteľností v predposlednom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o osem percent. Rast cien tak bol výrazne vyšší ako v predošlých dvoch kvartáloch a dostal sa na úroveň rastov vlaňajška, keď bolo percento rastu na úrovni 8,5 percent.

Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Ceny rástli aj medzikvartálne.

Vyššie ceny starších nehnuteľností

K vysokým hodnotám medziročného rastu podľa štatistikov prispeli najmä výrazne vyššie ceny existujúcich nehnuteľností, boli medziročne vyššie o 10,5 percenta. „Ceny nových nehnuteľností vykázali polovičný medziročný rast o 5,1 percent. Podobne ako v predošlom štvrťroku tak ceny nahor ťahali najmä existujúce domy a byty,“ poznamenal úrad.

Na snímke je bytový dom v Bratislave na ulici Ondreja Štefanka, kde býva bývalá štátna radkyňa Mária Trošková.
Neprehliadnite

V Bratislave postavili v minulom roku takmer 2 800 bytov

V porovnaní s 2. kvartálom tohto roka išli ceny nehnuteľností určených na bývanie hore o 4,7 percent. „Ide o najvyšší medzikvartálny rast od 2. štvrťroka 2017. Rast v porovnaní s aprílom až júnom ťahali, naopak, nové nehnuteľnosti, ich realizačné ceny stúpli o 8,1 percent,“ skonštatovali štatistici.

Nový zdroj údajov

Je to najvyššia hodnota cenového rastu medzi dvoma štvrťrokmi za sebou od začiatku zisťovania v roku 2011. Ceny existujúcich nehnuteľností vzrástli miernejšie, len o 2,6 percent.

Štatistici od 2. kvartálu tohto roka pri výpočte cenových indexov využívajú nový zdroj údajov, databázu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR (UGKK SR) – kataster nehnuteľností. Obsahuje ceny nehnuteľností zo všetkých transakcií zapísaných v danom štvrťroku do katastra.

Výsledkom je vyššia kvalita a výrazne väčší rozsah údajov (niekoľkonásobne viac transakcií ako v minulosti) zo všetkých 79 okresov SR,“ uzavrel úrad.

WA 17 archív Monroe - Na archívnej snímke z 1. apríla 2020 tabuľa s nápisom Na predaj sa nachádza pred rodinným domom v americkom meste Monroe.Predaj starších domov v USA zaznamenal v júli rekordný rast, pričom objem predaja predstavoval takmer 14-ročné maximum. Navyše, aj ceny domov zaznamenali rekord. Prispeli k tomu historicky nízke úrokové sadzby, ktoré zvyšujú dopyt po domoch napriek tomu, že pandémia nového koronavírusu pripravila milióny ľudí o prácu. FOTO TASR/AP    

FILE - In this Apri
Neprehliadnite

Na „realitnom porne“ prerobila milióny. Big data pri predaji domov nefungujú ideálne