Sprostredkovať predaj bytu či domu v hodnote desiatok až stoviek tisícov eur môže dnes na Slovensku ktokoľvek. Nemusí pre to urobiť nič viac, ako si vybaviť živnostenský list. Žiadne školenia, odborné skúšky či preukázateľnú prax nepotrebuje. Aj preto nemajú realitné kancelárie dobré meno a dôveru ľudí.

Hoci kríza čiastočne vyčistila trh, stále naň prichádza ale aj odchádza priveľa maklérov. „Podľa našej analýzy je len v Bratislavskom kraji asi tisíc realitných maklérov. Osemsto podľa nás neposkytuje kvalitnú službu,“ hovorí nový viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Martin Čapo. Čas potrebný na prirodzený vývoj trhu je podľa neho veľmi dlhý, preto mu treba pomôcť. Asociácia sa už v minulosti pokúšala o zmeny zákonov, aby nastavili podmienky na začatie činnosti maklérov a realitných kancelárií. Podľa nového vedenia už nastal čas, keď sa to môže podariť.

Zásadnú zmenu priniesol rok 2008, keď sa skončil sústavný prudký rast cien a trh sa výrazne prepadol. Posun priniesli aj franšízové siete, ktoré zaviedli svoje obvyklé štandardy a postupne rastú firmy, ktoré si získali dobré referencie. „Chce to mať jasnú misiu a vnútorný systém procesov kvality poskytovaných služieb,“ vysvetľuje M. Čapo.

Realitným maklérom už nemá byť hocikto

Kvalite však treba pomôcť aj zvonka. Trh potrebuje pravidlá a reguláciu. Určité kroky sa už podarili, napríklad povinné uvádzanie energetických certifikátov od začiatku tohto roka. Postupnými krokmi chce ísť NARKS aj pri vytváraní pravidiel pre činnosť maklérov. Príkladom môže byť jednak zahraničie, kde je predpokladom práce makléra školenie, certifikát či registrácia po splnení podmienok a na založenie kancelárie niekoľkoročná prax. Alebo regulácia finančných poradcov, ktorá už u nás bola zavedená.

Jedným z prvých krokov je presadenie certifikácie maklérov. Potom sa budú musieť zamyslieť, či sú schopní zaplatiť si certifikáciu a investovať do nej čas. „Podobne ako to bolo v prípade finančných poradcov buď na trhu zostanú, alebo sa stanú súčasťou nejakej organizácie alebo sa činnosti úplne vzdajú,“ porovnáva M. Čapo. Na to však musí existovať organizácia, ktorá bude autoritou pre trh. Túto ambíciu má NARKS, ktorá združuje síce len zlomok realitných kancelárií a maklérov, vyše 130, je však zo všetkých združení najväčšia a funguje najdlhšie.

Zásadná zmena trhu sa podľa M. Čapa môže podariť do troch rokov. Mala by priniesť väčšiu istotu pre ľudí kupujúcich či predávajúcich nehnuteľnosti a s ňou aj väčšiu dôveru voči realitkám. Zrkadlom súčasnej nedôvery je porovnanie s vyspelými západnými krajinami. V USA či Kanade využíva služby maklérov 97 percent predávajúcich a kupujúcich. U nás je to podľa prieskumu realitnej siete Re/Max Slovakia necelá polovica. „Prvé dva dôvody, prečo nevyužijú realitnú kanceláriu, sú kvalita práce realitiek a to, že často nevedia, čo môžu od realitnej kancelárie očakávať,“ zhrnul prieskum riaditeľ Re/Max Slovakia Richard Churý.

Foto – Flickr