Rast slovenského realitného trhu na prelome storočí lákal odhodlaných. Neskôr sa k nim pridali špekulanti, firmy, ktoré chceli presunúť kapitál, či súkromní investori s ochotou zniesť vysoké riziko. Kto prišiel medzi prvými, s nostalgiou spomína na zisky z čias akútneho nedostatku bytov, kancelárií i obchodov. S nahromadenými prostriedkami sa púšťa do väčších mnohomiliardových projektov. Domácim developerom však prichádza silná konkurencia spoza hraníc, i keď spočiatku to bolo len opatrne a nesmelo.
Blízko k domovine
Spoza západnej hranice je to najbližšie do Bratislavy, mnohé veľké firmy s kapitálom zo Západu sa na niekoľko rokov zastavili práve tu. Hlavné mesto ponúka pri výstavbe bytov aj viac než stopercentný zisk. Dopyt sa začiatkom desaťročia najprv rozbehol pri kanceláriách a obchodných strediskách, stačí spomenúť rýchly rozvoj biznis zóny na Plynárenskej či 102915>veľký úspech Polusu, Auparku i Avionu. Metropola má ešte jednu výhodu oproti mestám ďalej na východ, trh je na slovenské pomery najväčší a najsolventnejší. To rozhoduje v prípade veľkých investícií, ktoré by menšie mestá neuživili.
Jednou z prvých zahraničných firiem je sused spoza južnej hranice, maďarský TriGránit, ktorý svoj úspech vybudoval na Poluse. K nemu neskôr pridal dve miléniové kancelárske veže, ďalšiu podobného charakteru postavil neďaleko cez jazero Kuchajda. A plány spoločnosti hovoria o pokračovaní 144193>v budovaní komplexu Lakeside ďalšími výškovými dominantami.
Ešte väčší je 139245>projekt pripravovaný pri hraniciach v štýle megaprojektov City Center v Bukurešti či Budapešti. Významným majiteľom TriGránitu je už rakúsky realitný fond Immoeast. K nemu sa pridali ďalší investori z Viedne ako Meinl, CA Immo, Immorent, Soravia alebo Raiffeisen. Tradične silné sú na Slovensku české skupiny, objavujú sa aj investori z Ruska.
Krajina troch náboženstiev
Atraktivitu okolia hranice s Rakúskom nezvyšuje len prítomnosť troch krajín a blízkosť dvoch hlavných miest, ale aj 40 rokov predošlého režimu. Koniec Petržalky bol hraničnou medzou, za ktorú nikto nesmel, tunajšie pozemky sú nepoznačené urbanizáciou. V lokalite sa do výstavby veľkého Južného mesta s tisíckami bytov a polyfunkciou púšťa v spolupráci so slovenským partnerom aj írska Quinlan Private Golub. Skupina už v mestskej časti ohlásila aj 137352>dvojveže Emporia, ďalší projekt Tri Veže v Ružinove je pred dokončením.
Do Bratislavy prišli aj izraelské skupiny. Skúseností získavajú postupne, peniaze nechýbajú. Príkladom je Vara Group, súčasť skupiny Denisra, ktorá za tri miliardy korún stavia polyfunkčný projekt 3nity, predáva 144976>rodinné domy v Čiernej Vode a chystá výstavbu vežiaka blízko centra.
Veľkolepo do biznisu vstúpila v spolupráci s domácou firmou aj SL Group, plánuje stavať zhruba 134250>tisíc bytov Pod vŕškami v Záhorskej Bystrici, v Seredi už stovky bytov buduje. Izraelský kapitál je aj za GTC, kótovanou na varšavskej burze. Perličkou medzi firmami z Blízkeho východu je diamantový magnát Benny Steinmetz. Firma Scorpio patriaca do jeho impéria sa však zatiaľ prezentovala len skromnou 132251>výstavbou na mieste kina Hviezda v Starom Meste.
Západniari
Na slovenskom trhu skôr zorientovaní 116951>západní realitní hráči sa obzerajú aj po väčších príležitostiach v Bratislave a mimo nej. Stálicou spoza Lamanšského prielivu je Ballymore s nábrežným projektom Eurovea či Parker Green, ktorý hodlá postaviť rozsiahle nákupné centrum pri Trnave. Britský Letterstone zamieril priamo do Tatier, kde stavia rekreačný rezort, aktivity rozbieha v Košiciach, 141846>Prešove či Banskej Bystrici. Jeho krajania Nep Partners sa zamerali na Senec, kde rozbehli výstavbu rodinných domov a bytov. Väčšie ambície má firma v Nitre, tam hovorí až 139976>o siedmich stovkách bytov.
Aj investori pôvodom z prímorských krajín postrehli príťažlivosť hornatého Slovenska. Španielska Construcciones Posca najprv kúpila projekt najvyššieho obytného vežiaka v Trnave Cassalle a mestu ostala verná aj v prípade 142363>pripravovaného 250-bytového komplexu. Do Martina zamieril 144272>iný investor z baskickej oblasti, ktorý plánuje vystavať zhruba stovky bytov, v Banskej Bystrici sa už usídlila Antea s niekoľkými španielskymi podielnikmi.
Z Pyrenejského polostrova je na našom trhu aktívna aj portugalská skupina Mota Engil, stojí za obytným súborom Perla Ružinova v hlavnom meste a 138221>vstúpila do projektu Bergamon. O Slovensko sa prostredníctvom konzultačno-developerskej spoločnosti VVMZ 143315>začínajú zaujímať aj holandské fondy. A luxemburské Orco s francúzskymi koreňmi a pražským sídlom napriek 141465>nedávnym problémom na burze už patrí na bratislavskom trhu k etablovaným hráčom.
Ilustračné foto - Maňo Štrauch
Ilustračná vizualizácia - Emporia