Oslabenie investičnej aktivity na developerskom a stavebnom trhu, pokles záujmu o bývanie a väčšie sústredenie sa na kvalitu vedú k väčšej profesionalite slovenského realitného trhu. V krátkom čase o novej úrovni trhu začali hovoriť dve spoločnosti – sieť realitných kancelárií Remax a občianske združenie IUR.
Špecifikom domáceho trhu je nedôvera klienta, obávajúceho sa zveriť do rúk realitnej kancelárie. „Tlak na trh sa však prejavil aj vo zvýšených nárokoch zo strany zákazníkov, ktorí požadujú kvalitnejšie služby, viac informácií a profesionálny prístup maklérov,“ odôvodňuje novú aktivitu regionálny riaditeľ slovenského Remaxu Richard Churý.
Preto spoločnosť pripravuje povinné každoročné testovanie svojich maklérov a vydávanie certifikátov ISO. Zástupcovia siete budú pravidelne testovaní v oblastiach realitného práva, postupov makléra, informačných technológií a ekonomiky a financií. Na základe toho získajú odobrenie pracovať pre Remax.
Certifikát má podľa R. Churého platiť v celej Európskej únii, v súčasnosti už existuje aj komisia, ktorá bude testy vyhodnocovať. Ambíciou realitky je zaviesť tieto zmeny do júna 2010 a osloviť aj ďalšie agentúry pôsobiace na trhu. Aktivita sa spomínala aj na minulotýždňovej konferencii Stavebného fóra.
Druhú aktivitu, ktorá má ambíciu „vytvoriť partnerský vzťah medzi verejnosťou, vládnymi inštitúciami, samosprávnymi orgánmi a developerským odvetvím,“ zastrešuje novozaložené občianske združenie pod menom Inštitút urbánneho rozvoja (IUR).
Hlavnou aktivitou organizácie má byť spolupráca všetkých profesijných skupín pôsobiacich v realitnom biznise a vyjadrovať sa aj k legislatíve, napríklad tvorbe stavebného zákona. Inštitút spúšťa nábor nových členov, podľa informácií TRENDreality.sk je ročný členský poplatok na úrovni 950 eur.
Predsedom IUR je architekt Roman Talaš, podpredsedami sú Ľuboš Čema z Iurisu, Jozef Hornický zo spoločnosti Zillion, Igor Lichý z ITB Development, Drahan Petrovič z Imagine Development a Juraj Šaštinský z Penty.
Na domácom realitnom trhu vzniká priestor pre podobné aktivity práve v súčasnej dobe po spľasnutí bubliny, kedy sa viac hľadí aj na detaily developerského projektu, či jeho okolie. Najväčším profesijným združením je dnes Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska, založená je aj Asociácia realitných maklérov Slovenska.
Ilustračné foto – Flickr