Najaktívnejším bol v prvom polroku sektor priemyselných nehnuteľností s dvomi významnejšími transakciami. Nitriansky priemyselný park Ryoka kúpila spoločnosť Jasplastik a domáci investor získal aj bývalý závod Panasonicu na východnom Slovensku.

Na ústupe sú nákupné centrá. Jedinou transakciou bol predaj strediska Hron s hypermarketom Tesco v bratislavských Podunajských Biskupiciach s predajnou plochou 9 375 štvorcových metrov a 231 parkovacími miestami.

Dokopy realitní investori na Slovensku minuli v prvom polroku zhruba 19 miliónov eur, čo je len vyše polpercentný podiel v celom regióne. V lete a na jeseň však JLL očakáva dokončenie ďalších šiestich predajov priemyselných nehnuteľností a najmenej dvoch väčších kancelárskych transakcií.

„Záujmu investorov na Slovensku momentálne dominuje segment logistiky a ľahkého priemyslu, ktorému úspešne sekundujú kancelárske budovy. Naďalej očakávame, že celkový počet uzatvorených transakcií v tomto roku prevýši minuloročnú úroveň,“ hovorí Miroslav Barnáš, konateľ a vedúci investičného oddelenia JLL. Objem investícií však nedosiahne vlaňajších 610 miliónov eur.

Realitné investície: Na Slovensku ostali len omrvinky

Objem investícií v strednej a východnej Európe Zdroj: JLL

Najväčšou transakciou bol doteraz predaj pražského nákupného centra Palladium do rúk spoločnosti Union Investment za 570 miliónov eur. Aj v druhom štvrťroku bola najhodnotnejšia nehnuteľnosť predaná v Prahe, za 75-percentný podiel v centre Arkády Pankrác zaplatila firma Atrium European Real Estate doterajšiemu vlastníkovi Unibail-Rodamco 165 miliónov eur.

Vyššiu hodnotu až 185 miliónov mal podľa poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield predaj portfólia desiatich nehnuteľností firmy Aviva Investors realitnému fondu investičnej spoločnosti Lone Star Funds.

Súčasťou obchodu bolo aj spomínané nákupné centrum Hron. V Česku získal Lone Star pražské kancelárske komplexy Avenir Business Park, Oasis Florenc a Karlovarská Business Park. Ďalšie administratívne a obchodné nehnuteľnosti získal aj v Poľsku a Maďarsku.

Česko si podľa JLL vďaka týmto dvom predajom odhryzlo najväčší kus z celkovo 2,55-miliardového investičného koláča v strednej a východnej Európe. Celkový objem 1,2 miliardy eur znamenal až 47-percentný podiel a 89-percentný medziročný nárast.

Česko tak nahradilo na čele investičnej hitparády tradičného najsilnejšieho hráča Poľsko, kam smerovalo 813 miliónov eur, teda takmer tretina investícií. Poľsko zaznamenalo 57-percentný prepad oproti vlaňajšiemu prvému polroku.

Vlaňajšie čísla si uržalo Maďarsko (11-percentný podiel v regióne), Rumunsko (7,5 %) zaznamenalo výrazný prepad. Ďalšie krajiny regiónu – Bulharsko, Chorvátsko, Slovinsko a Srbsko – prilákali v prvom polroku dve percentá investícií v regióne.