Realitné investície v Európe - porovnanie objemu investícií a výnosov Zdroj: Cushman & Wakefield, RCA
Hoci tri štvrtiny celkových realitných investícií v Európe vlani smerovali do Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska, investori sa zaujímajú o čoraz viac krajín.
Globálny záujem sa začína sústreďovať predovšetkým na južnú Európu. Napríklad Španielsko je okrem Veľkej Británie jedinou európskou krajinou, kam prúdi kapitál zo všetkých svetových regiónov, upozorňuje Cushman & Wakefield v správe o investovaní v Európe.
Popri Londýne, Paríži a najväčších nemeckých mestách považovaných za najlepšie ciele pre dlhodobé bezpečné investície, ich lákajú vyššie výnosy a dobrá kvalita života v mestách druhej triedy. Cushman & Wakefield vidí najväčší potenciál v Madride, Miláne a Barcelone.
Pre investorov je však pravý čas pozrieť sa aj ďalej na východ. Okrem lídrov regiónu Prahy a Varšavy sa oplatí zvážiť geopolitické riziká ďalších krajín, ktoré sľubujú výrazné výnosy. Najlepším príkladom je Budapešť, ale správa poradenskej firmy spomína aj Bukurešť a Sofiu.
„Každý deň rokujeme s investormi z Ázie a Ruska a jednoznačne vidíme, že ich záujem o región strednej Európy a najmä o Českú republiku a Poľsko rastie. Nezáleží na tom, či prichádzajú priamo alebo prostredníctvom fondov – v každom prípade zvyšujú dopyt po vysoko kvalitných komerčných nehnuteľnostiach v regióne,“ hovorí Jonathan Hallett, výkonný riaditeľ spoločnosti Cushman & Wakefield v strednej Európe.
Odkiaľ pocházajú najväčší investori v Európe Zdroj: Cushman & Wakefield, RCA
Slovensko patrí spolu s Rakúskom, Bulharskom, Švédskom a Fínskom do skupiny krajín, ktoré vlani okrem domácich a európskych hráčov prilákali ešte investorov z jedného ďalšieho svetového regiónu. Konkrétne to bola Severná Amerika. Do Česka a Maďarska smerovali investície z dvoch a do Poľska a Rumunska z troch ďalších regiónov.
Kým krajiny západnej Európy sú globálnym trhom, Balkán a východná Európa sú predovšetkým trhom domácich investorov (Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Albánsko, Gruzínsko, Azerbajdžan, Moldavsko, Ukrajina, Bielorusko), prípadne aj európskych (Estónsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Grécko, Turecko).
Najväčší investori v Európe - počet v top 15 podľa regiónu Zdroj: Cushman & Wakefield, RCA
Firma upozorňuje na možnosť dosiahnutia nadpriemerných ziskov v Európe vďaka dostupnej likvidite, zlepšeniu situácie nájomcov a atraktívnym cenám. Záujem investorov o Európu sa bude pravdepodobne ďalej zvyšovať a tento rok očakáva poradca rekordný objem obchodovania.
Či sa predpoklad naplní však závisí od ponuky. Dostupnosť nehnuteľností na predaj je totiž hlavným dôvodom, prečo Európa priťahuje globálny kapitál a do značnej miery určuje i to, kam konkrétne tento kapitál zamieri.