Investície do realít rastú aj napriek energetickej a inflačnej kríze, píše Finweb Hospodárskych novín a dopĺňa to údajmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností, ktoré ukazujú, že Slováci vložili do realitných fondov 2,54 miliardy eur, pričom len od začiatku roka sa táto suma navýšila o 8 percent, teda 190 miliónov eur.
„Realitné fondy mali ako jedny z mála pozitívnu výkonnosť aj počas minulého roka, čím ľudí utvrdili v tom, že ak je všade zle, reality sú stále istotou,” hovorí Roman Vlček, predseda predstavenstva asociácie.
Ekonomický web predpokladá, že kontinuita by sa mala zachovať aj budúci rok, ak Európska centrálna banka zníži počas jesene svoje hlavné úrokové sadzby. „To by prospelo aj financovaniu rôznych developerských projektov či priemyselných podnikov,” dodáva portál.
Opatrnosť zdôrazňujú najmä experti, podľa ktorých by realitnými podielovými fondami nemuselo pohnúť ani plánované povolenie „peňazovodov" do hospodárstva. Vlček neočakáva dvojciferné výnosy, „pričom by do fondov mohlo v roku 2024 pritiecť do 300 miliónov eur.” Iné odhady však predpovedajú, že realitné portfólio v kolektívnom investovaní by mohlo vzrásť o 8 percent.
„Realitné podielové fondy si žijú svoj vlastný život a turbulentnejší vývoj na hypotekárnom trhu či na trhu s nehnuteľnosťami bezprostredne nesledujú,” vysvetľuje ekonomický web. V ich hľadáčiku sú najmä kancelárske a obchodné priestory v obchodných centrách, rovnako aj priemyselné a logistické výrobné haly.
Možní investori tak majú na výber z 18 realitných fondov, ktoré pôsobia na slovenskom trhu, pričom 13 je čisto slovenských a zvyšné sú zahraničné.
Napríklad fond Realitný o.p.f. - 365.invest patriaci spoločnosti 365.bank má vo svojom majetku River Park v Bratislave, iný Realitný Fond HB Reavis zase kancelárske budovy Twin City B a C. Fondy získavajú peniaze z prenájmu priestorov v týchto budovách, ktoré neskôr rozdelia investorom. Riziko hrozí najmä pri rozhodnutí vystúpiť z realitného fondu, keďže môže nastať problém s predajom podielu.
Ďalšie dôležité správy
