Nemecký staviteľ Wolfgang Schubert-Raab spomína na časy, keď jeho firma nedokázala stavať domy tak rýchlo, aby uspokojila dopyt. „V roku 2021, ešte predtým, ako sme naliali prvý kubický meter betónu, sme už mali ponuky na viac ako polovicu komplexu,“ povedal generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Raab, ktorý je zároveň prezidentom Zväzu nemeckého stavebného priemyslu. Po dvoch rokoch je trh s rodinnými domami v Nemecku v stave, ktorý W. Schubert-Raab opisuje ako „úplný kolaps“, uvádza Financial Times.
Miestni stavitelia domov čelia takému prudkému obratu na trhu rezidenčnej výstavby, že hrozí, že bude mať širšie dôsledky v celej najväčšej európskej ekonomike. Mnohé firmy sa vyhlásili za platobne neschopné, čím utlmili cieľ kancelára Olafa Scholza postaviť 400-tisíc nových domov ročne v snahe vyhnúť sa bytovej kríze.
Vláda predstavila balík opatrení zameraných na urýchlenie výstavby znížením byrokracie. Zástupcovia priemyslu hovoria, že je to krok správnym smerom, ale obávajú sa, že opatrenia nie sú dostatočne silné a ich zavádzanie bude príliš pomalé. Výkonný riaditeľ Nemeckej stavebnej federácie Tim-Oliver Müller povedal: „Na základe minulých skúseností neveríme, že budú implementované rýchlo.“
Najhorší trh v Európe
Stavebné materiály sú teraz o viac ako 40 percent drahšie ako pred pandémiou, ide o najväčší nárast v Európe. Vyššie náklady na pôžičky odrádzajú mnohých potenciálnych kupcov. Výsledkom je, že trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v krajine patrí medzi najhoršie v Európe. Ceny domov klesli v druhom štvrťroku medziročne o desať percent, pričom počet vydaných stavebných povolení sa znížil výraznejšie ako v celom regióne. Až 22,2 percenta spoločností oznámilo podľa think-tanku Ifo v októbri zrušené projekty – najviac od roku 1991. „Stále sa to zhoršuje,“ povedal Klaus Wohlrabe, vedúci prieskumov v Ifo. „V rezidenčnej výstavbe zostáva počet nových obchodov veľmi nízky a počet nevybavených objednávok spoločností klesá,“ dodal K. Wohlrabe.
Potvrdzuje to aj hlavná investičná analytička v správcovi aktív Hargreaves Lansdown Susannah Streeterová: „Vzhľadom na to, že sektor nehnuteľností je motorom rastu v Nemecku, [problémy tohto sektora] neveštia nič dobré.“ Obyvatelia veľkých miest ako Berlín, Mníchov, Hamburg, Kolín a Frankfurt stále čelia nedostatku cenovo dostupných domov. „Súčasné podmienky – oveľa vyššie stavebné náklady a zvýšenie úrokových sadzieb – odrádzajú investorov a staviteľov,“ povedal Jörg Hegestweiler, generálny riaditeľ spoločnosti BKL Baukran Logistik, ktorá predáva a prenajíma žeriavy v stavebníctve.
Ministerka výstavby Klara Geywitzová uviedla, že balík opatrení urýchli oživenie sektora znížením byrokratických a právnych prekážok pre stavebníkov. „Aby sa cenovo dostupné bývanie stavalo rýchlejšie, potrebujeme väčšiu rýchlosť pri plánovaní, schvaľovaní a výstavbe,“ povedala. W. Schubert-Raab sa však obáva, že firmám stále chýba istota. „Naše odvetvie nie sú chrtie dostihy – trvá to dva až tri roky, kým nehnuteľnosť prejde od fázy plánovania až po pripravenosť na bývanie,“ hovorí. „Ľudia, ktorí chcú stavať, potrebujú bezpečie. Bez toho nikto nebude investovať.“