Realitno-poradenská spoločnosť CBRE vyčíslila objem investícií na slovenskom realitnom trhu na 641 miliónov eur, spoločnosť Cushman & Wakefield vo svojom reporte pracuje so sumou 680 miliónov.

Pre investorov boli vlani najzaujímavejšie kancelárske nehnuteľnosti, ktoré tvorili približne 42 percent (266 miliónov eur) z celkového objemu investícií. CBRE pripomína, že segment v najbližších dvoch rokoch obohatia nové projekty s rozlohou vyše 130-tisíc štvorcových metrov.

V tesnom závese boli vlani industriálne budovy, kam smerovalo podľa CBRE 39 percent investícií a suma okolo 253 miliónov eur. Maloobchod si vzal 16 percent objemu (105 miliónov) a zvyšné tri percentá u nás smerovali do hotelov.

Mierne iné dáta prezentoval Cushman & Wakefield, ktorý v kanceláriách zaznamenal 46 percent transakcií, vyše tretinu v priemyselných nehnuteľnostiach, 14 percent v maloobchode a päť percent v hoteloch. Nárast obchodov s administratívnymi priestormi je zrejmý, v rokoch 2014 – 2018 mal podiel zhruba polovičný, na úrovni 23 percent.

Najväčší obchod urobil HB Reavis

Dve tretiny transakcií prebehli v Bratislavskom okrese, len 15 percent na východnom Slovensku, uvádza Cushman & Wakefield.

Z pohľadu pôvodu investorov bolo podľa CBRE 37 percent tuzemských hráčov a odborníci to považujú za znak istej vyzretosti nášho trhu. Zvyšné investície prichádzali hlavne z Ázie (35 %) a Ameriky (17 %).

Cushman & Wakefield uvádza 19-percentné zastúpenie slovenských investorov, 14 percent českých, 18 percent amerických a 18 percent kórejských.

Najväčším obchodom vlaňajška bol predaj administratívnej budovy Twin City Tower na Nivách s prenajímateľnou plochou 34-tisíc m2. Za nehnuteľnosť v centre Bratislavy zinkasoval developer HB Reavis 120 miliónov eur. Kupujúcimi boli spoločnosti Valesco a AIP s ázijským kapitálom.

„Kúpa administratívnej budovy Twin City Tower predstavuje prvú realitnú transakciu kórejských inštitucionálnych investorov na Slovensku. Pritiahnutím tohto konzervatívneho kapitálu sa Slovensko definitívne dostalo na investičnú mapu ázijských investorov a otvára dvere pre vstup ďalších významných svetových hráčov,“ komentoval obchod Marián Fridrich, Deputy Head v Cushman & Wakefield Slovensko.

Významnou transakciou bol vlani aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa