Hlavné mesto uvažuje o spätnom odkúpení pozemkov pod Parkom kultúry a oddychu (PKO), ktoré pred štyrmi rokmi predalo. Primátor Andrej Ďurkovský sa tak rozhodol po stretnutí s občianskymi aktivistami, ktorí chcú PKO zachovať. S ponukou na kúpu parciel musí magistrát ešte osloviť majiteľa, spoločnosť Henbury Development, s.r.o., s ktorou spolupracuje finančná skupina J&T. Či bude súhlasiť, zatiaľ nevedno.

Pozemky s rozlohou 2,9 hektára mesto 51846>predalo v roku 2005 za 9,33 milióna eur. Nový majiteľ zaplatil necelých 5-miliónov eur, za zvyšnú sumu sa zaviazal vybudovať promenádu. Budovy si ponechal magistrát, podľa vtedajších informácií sa mal s vlastníkom parciel dohodnúť aj na ich odpredaji. Tie mu však doteraz patria, má na ne aj platné búracie povolenie. Proti asanácii sa však ohradili aktivisti, ktorí s vedením mesta dlhodobo rokujú o zachovaní priestoru.

Pozemky pod PKO chce mesto kúpiť späť

Na mieste PKO mala vzniknúť druhá etapa River Parku.

Prečo sa mesto napokon rozhodlo pre spätnú kúpu, odpovedal A. Ďurkovský, že „požiadavka vyšla od občianskej iniciatívy“. Aktivisti proti zbúraniu pritom bojujú už niekoľko rokov. Ďalší vývoj závisí najmä od postoja vlastníka pozemkov, magistrát už spoločnosť oslovil, oficiálnu odpoveď však zatiaľ nedostal. V čase opatrnosti úverovania zo strany bánk a teda zvýšených nárokov na vlastné zdroje môžu byť financie pre investora výhodnejšie ako parcela.

Maroš Sýkora, hovorca J&T sa pre agentúru SITA o možnosti spätného odkúpenia nevyjadril. Budúci týždeň má však nasledovať ďalšie stretnutie mesta a aktivistov spolu aj so zástupcom investora. O možnosti, že investor s ponukou, či cenou súhlasiť nebude, nechcel primátor špekulovať.

Spoločnosť J&T Real Estate prezentovala ešte 127545>začiatkom minulého roka zámery na výstavbu. Na mieste PKO mali vzniknúť byty, obchody, hotel, kancelárie aj kúpele na celkovej úžitkovej ploche 50- až 60-tisíc štvorcových metrov. Komplex mal tvoriť pokračovanie polyfunkčného River Parku na susednom pozemku.

Vizualizácia - J&T Real Estate