Realitný trh na Slovensku si v posledných rokoch prešiel prudkým nárastom a následným prepadom, ani kríza ho však neočistila od špekulantov a nepoctivých hráčov. Navyše pribudol problém s ľuďmi, ktorí prišli o prácu a nevládzu splácať hypotéku podpísanú v čase boomu na kúpu predraženého vysnívaného bytu.

Rizikový je každý desiaty nákup či predaj nehnuteľnosti, a na budúci rok to bude možno už každý piaty, upozorňuje Jana Vinšová, majiteľka realitnej kancelárie zo siete Re/Max. Obchody s nehnuteľnosťami sú čoraz náročnejšie, pretože hrozia exekúcie pre nesplatené pohľadávky. Kupujúci si musia dôkladnejšie overovať, či byt nie je zaťažený dlhmi, ktoré sa ešte nemuseli objaviť ani na liste vlastníctva.

Najčastejšou chybou kupujúceho je, že vyplatí predávajúcemu peniaze ešte predtým, než dostane list vlastníctva na svoje meno. „Peniaze by mal vždy pustiť z vinkulácie, notárskej úschovy, alebo z hypotéky až vtedy, keď je v katastri zapísaný ako vlastník,“ odporúča J. Vinšová.

V tomto klientom nepomáhajú ani banky. Pri 80 až 90 percentách hypoték im stačí priniesť list vlastníctva s plombou, že tam boli vložené záložné zmluvy, dodáva. Realitná maklérka často narazí na to, že list vlastníctva je pri podaní návrhu na vklad čistý, bez ťarchy, ale na súde zistí, že tam čakajú dlhy napríklad voči správcovi domu či za energie. „Potom do toho vstúpi exekútor a pokiaľ sa nevyrovnajú pohľadávky, skryté zatiaľ iba na súde, nehnuteľnosť neprepíšu,“ upozorňuje J. Vinšová.

Podvody s bytmi sa množia

Predávajúci sú zas často ochotní podpísať zmluvu s tým, že pri jej podpise dostanú polovicu a do troch mesiacov zvyšok sumy. Nestačí si len ošetriť v zmluve možnosť jednostranného odstúpenia. Peniaze musia byť opäť uložené napríklad u notára, ktorý ich po splnení podmienky, zápise do katastra, vyplatí. „Peniaze si musí ošetriť jedna aj druhá strana, aby sa nestalo, že zostane jednej strane aj byt aj peniaze,“ zdôrazňuje maklérka.

Často si vlastníci pri predaji zle nastavia cenu predávanej nehnuteľnosti. Nenechajú si poradiť, vidia podobný byt v rovnakej lokalite, ale nevedia, že je zrekonštruovaný, má balkón a nie je na prízemí a chcú tú istú cenu, ale reálne je o tisíce eur nižšia.

Napriek tomu sa 40 až 50 percent Slovákov pri kúpe či predaji bytu spolieha na vlastné sily, odhaduje riaditeľ Re/Max Slovakia Richard Churý. „Prvé dva dôvody, prečo nevyužijú realitnú kanceláriu, sú kvalita práce realitiek a to, že často nevedia, čo môžu od realitnej kancelárie očakávať. Cena práce realitného makléra bola až na ôsmom mieste,“ zhrnul vlastný prieskum R. Churý.

Problémy so splácaním hypoték či pravidelnými platbami za správu a energie na druhej strane nahrávajú znižovaniu cien. „Byty im predávajú v dražbách a keď sa nepredajú v prvom, druhom kole, tak v ďalšom kole idú na 50 až 70 percent ceny. A takých bytov bude bohužiaľ viac. A keďže cena hrá veľmi dôležitú rolu, tak nám to nešťastie iných našťastie sťahuje všetky ceny bytov,“ opisuje situáciu J. Vinšová.

Foto - Flickr