Predchádzajúce dve kolá dražby, ktoré sa konali v júli a auguste, boli ľudoprázdne. Na dražbe sa okrem organizátorov dražby a zainteresovaných strán zúčastnili len zástupcovia verejnosti – novinári. Žiadny záujemca o kúpu neprišiel.

Aktuálne kolo bolo z tohto pohľadu o niečo pestrejšie – okrem novinárov prišli aj ďalšie dve osoby, ktoré sa prezentovali ako „verejnosť“. Išlo o dvoch mužov, obaja sedeli vedľa seba. 

Zábezpeku za areál však nikto nezaplatil, dražobník teda opäť informoval o tom, že ďalšie kolo dražby je neúspešné.

Po konci dražby zvyšní dvaja účastníci mimo novinárov zostali vnútri za zatvorenými dverami so zástupcami správcu, ktorý zastupuje veriteľov. Pre médiá sa ani jedna strana nechcela vyjadriť.

Či išlo v prípade dvojice zástupcov verejnosti o potenciálnych záujemcov, odmietla komentovať aj Dražobná spoločnosť. Zo zákona ani nemôže. 

Ak by išlo o záujemcov, ktorí nepredkladali ponuku, mohli sa prísť napríklad osobne presvedčiť o tom, či existujú iní záujemcovia. 

Záujemcovia sú 

Podľa zdrojov TREND Reality blízkych veriteľom outletu majú však byť záujemcovia o areál viacerí. O obhliadky takmer rok opustenej zóny je stále záujem a zúčastnilo sa ich už niekoľko ľudí. 

O tom, že skutočný záujemca je, sa v kuloároch špekuluje prakticky od začiatku oznámenia o dražbe. Nahráva tomu aj úzus, že dražobná spoločnosť nezvykne odštartovať dražbu bez ohlásených záujemcov. 

Outlet vo Voderadoch ani na tretí pokus nevydražili. Záujemcovia o areál však sú

 

Taktikou záujemcu tak môže byť naďalej vyčkávanie na nižšiu cenu, ktorú by chcel zraziť čo najnižšie. Cena, za ktorú nový majiteľ areál získa, totiž zďaleka nie je konečná investícia. Budúci vlastník musí počítať s ďalšími prostriedkami na realizáciu dostatočne kvalitného konceptu v území, kde sa outletové centrum nepresadilo. 

V aktuálnom kole bola vyvolávacia cena šesť miliónov eur. Dá sa očakávať, že bude ďalej klesať. Dražba areálu sa začínala pred tromi mesiacmi s cenovkou desať miliónov eur. 

To, že cena na dražbách postupne padá a často aj výrazne, poznáme aj z príkladu dražby obchodného domu Galan v Bratislave. V prvom kole bola cena komplexu stanovená na 16 miliónov eur. Centrum sa však predalo až na šiesty pokus za sedem miliónov eur, teda menej ako polovicu štartovacej ceny.

Kam až môže klesať vyvolávacia cena pri Voderadoch, ťažko prognózovať. Súčasná vyvolávacia suma bola presne polovica odhadu, o ktorom sa špekulovalo takmer pred rokom. 

Špekulatívna hra?

Pri klesajúcej cene outletu sa zvyšuje pravdepodobnosť, že niektoré z ďalších kôl bude úspešné. Pri špekulatívnom postupe prípadných záujemcov však môže nastať aj iný scenár.

Správca sa pri nezáujme o nehnuteľnosť môže totiž kedykoľvek z dobrovoľnej dražby stiahnuť a vrátiť predaj na štandardný realitný trh.

Nepredkladanie ponúk spôsobuje nekomfort správcu, ktorý zastupuje veriteľov. Ten totiž znáša náklady na údržbu opusteného areálu. Momentálne sú podľa odhadu dražobníka na úrovni 108-tisíc eur ročne.

Prípadným záujemcom, ktorí dražbu sledujú len „z diaľky“ a nezápajajú sa, tiež hrozí riziko, že im niekto iný areál „vyfúkne“. 

Outlet vo Voderadoch ani na tretí pokus nevydražili. Záujemcovia o areál však sú
 

 

 

Najväčším veriteľom zadlženého outletu je stále VÚB banka, ktorá má preto na dražbe logicky najväčší záujem. Výška dvoch hlavných pohľadávok sa šplhá k 14 miliónom eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa