Vežiak vysoký 192 metrov s 54 poschodiami a približne 250 luxusnými apartmánmi sa podľa portálu EuropaProperty.com predal za 63 miliónov eur. Novým vlastníkom je spoločnosť Skyline Residential Sarl, joint-venture amerického fondu Amstar a poľského developera BBI Development.

Hoci výstavba začala na prelome rokov 2007 a 2008, projekt stále nie je dokončený. Orco definitívne zastavilo práce vlani na jeseň a počas vtedajších piatich rokov si Złota prešla viacerými výzvami. Okrem iného aj pozastavením výstavby, finančnými problémami developera, problémami pri vydávaní potrebných povolení, ale aj zmenou stavebného dodávateľa.

Mrakodrap navrhol svetoznámy architekt s poľskými koreňmi Daniel Libeskind, počítalo sa s technológiami na úsporu energií, ako aj dokončením bytov do troch rôznych luxusných štandardov. Cena pri spustení predaja dosahovala 7-tisíc eur/m2 a voľných malo byť len 70 bytov. Počet predaných bytov dnes nie je známy.

Okrem samotných apartmánov sa počítalo aj s plaveckým bazénom, fitnes centrom, kúpeľmi so saunou, 24-hodinovou strážnou službou i detskými ihriskami. Lákadlom je okrem výhľadov blízkosť centra metropoly a známy Palác vedy a kultúry.

Złota 44 – najvyššiu obytnú budovu EÚ po rokoch dokončia. Snáď

Zlota 44 - vizualizácia Zdroj: Daniel Libeskind

Orco získalo pozemok na výstavbu aj s objektmi, ktoré bolo potrebné zbúrať v roku 2004 za 41,5 milióna zlotých, čo je pri dnešnom kurze zhruba desať miliónov eur. Časť pôvodných objektov plánovala firma využiť pri samotnej výstavbe s predpokladaným dokončením v roku 2010.

Developer v tesnom susedstve postavil aj obrovské multifunkčné centrum Złote Tarasy. Celková využiteľná plocha projektu otvoreného v roku 2007 predstavuje až 225-tisíc m2, z čoho 63 500 tvoria obchody, multikino a zábavné centrum. Zvyšok je vyhradený pre kancelárie. Súčasťou komplexu je 105-metrová veža.

Orco malo veľké ambície v luxusnom bývaní aj na Slovensku. V hlavnom meste postavila rezidenčný komplex Parkville na Kolibe a začala rekonštruovať objekt na Laurinskej ulici, z ktorého vznikol City Gate. Ten neskôr prenechala generálnemu dodávateľovi. V pláne bola aj prestavba pivovaru Stein, ktorý neskôr v dražbe získali noví majitelia a prebudovanie obchodného domu Dunaj na Námestí SNP.