Spoločnosť Orco, ktorá sa stala jedným zo synoným vzostupu a pádu realitného boomu v strednej Európe získala nové hektáre v Prahe. Chce na nich postaviť tisícku bytov, informuje portál E15.cz.

Za približne trojhektárovú parcelu vďačí firma pôsobeniu miliardára Radovana Víteka. Pôvodne bola totiž zaťažená sporom s bývalým rakúskym majiteľom a prípadu pomohlo až angažovanie sa českého podnikateľa.

Keď totiž Orco pred niekoľkými rokmi chcelo pozemky kúpiť, získalo polovicu a na druhú polovicu firma zaplatila zálohu vo výške 30 miliónov českých korún. A hoci kvôli vypuknutiu finančnej krízy od kúpy odstúpila, pôvodný majiteľ, firma CZA Capital, zálohu nevrátila.

Rokovania sa naťahovali, až kým do sporu nevstúpil R. Vítek ako hlavný akcionár Orca, ktorý pozemky po uzavretí jednaní scelil. Podľa portálu E15.cz sa v transakcii objavuje aj prepojenie na skupinu J&T, no žiadna zo strán sa k obchodu nevyjadrila.

Orco nakúpilo pozemky pre tisíc bytov

Orco - Praga Hostivař

Aktuálna cena za pozemky nie je známa, predošlý znalecký posudok ich ohodnotil na 120 miliónov korún. Dnes je tu potenciál pre výstavbu zhruba tisíc bytov, prirodzene rozdelený do viacerých etáp. Ide o pozemky na mieste bývalých hál podniku Praga Hostivař.

R. Vítek sa do popredia akcionárskej štruktúry Orca snaží dostať od začiatku tohto roka. Ide o jedného z najbohatších podnikateľov v Česku a na Slovensku, ktorý je aj šéfom realitného impéria CPI. Táto skupina za roky 2011 a 2012 nakúpila v Česku nehnuteľnosti dokopy za takmer 20 miliárd korún.

Foto - Orco Real Estate