Začiatkom februára súd povolil prezidentovi štvrte Jamesovi Oddovi zaviesť symbolické pomenovania, ktorých autorom je práve on. Dôvod, prečo takto nazval kúsok Staten Islandu, je pomsta.
Podľa portálu Silive v roku 2013 developerská spoločnosť Savo Brothers podpísala s Jezuitmi dohodu o kúpe exercičného domu Mount Manresa. Obchod v hodnote 15 miliónov dolárov mal staviteľom zabezpečiť sedem hektárov okolitého pozemku a umožniť tak výstavbu 250 nehnuteľností v lokalite. Toto bolo podľa Jamesa Odda nemysliteľné. „Dúfal som, že budú schopní vidieť za hranicu zisku. Mohli v štvrti vytvoriť niečo historicky cenné.“
Začiatkom roka 2015 dali Savo Brothers napriek protestom občanov zbúrať takmer storočnú kaplnku, súčasť bývalého jezuitského majetku, a vyrúbali niekoľko 400-ročných stromov, čím jasne dali najavo, že kompromis medzi nimi a J. Oddom nebude možný.
„Prišli tu deň pred Zeleným štvrtkom a začali rúbať. Žijem tu celý svoj život, Mount Manresu tu poznáme všetci. Ak na takom mieste vyrastáte, vidieť niečo také, je srdcervúce,“ povedala obyvateľka Staten Islandu pre New York Times.
Keď Savo Brothers koncom roka 2015 dokončili výstavbu, ostával už len detail – pomenovať ulice. Návrhy ako Lazy Bird Lane, Timber Lane, Rabbit Ridge Road, Pearl View alebo Silver Bridge Drive boli zaslané na schválenie Jamesovi Oddovi.
„Fakt je, že poskytli zoznam návrhov na názvy ulíc, a jeden z nich bol 'Timber Lane' (v preklade 'drevená ulička'). Takýto návrh po tom, čo strčili nos do komunity Staten Islandu, vyplienili vzácne stromy a zdevastovali stráň? Presne tak, 'Timber Lane', v zmysle varovania, ktoré zakričíme na ľudí, keď bude padať zrezaný strom. Toto bol len ďalší nápad, ako denne pripomínať občanom, čo im urobili s pamiatkami,“ napísal na Facebooku J. Oddo. „Všetky ďalšie návrhy mali podobné nedostatky, a tak som oprášil svoje práva a určil iné názvy.“
Svoje kreatívne sformulované odkazy na „nenásytnosť“ developerov musel James Oddo obhájiť na súde. Sudca Philip G. Minardo vyhlásil počin prezidenta za úplne legálny. Podľa jeho slov sú názvy „ľahko vysloviteľné“, nie sú „zdĺhavé, útočné, necitlivé, znevažujúce“ ani „kontroverzné“ a operátor záchrannej linky 911 im „ľahko porozumie“. J. Oddo na svojom Twitteri dodal, že sú „uchu lahodiace“ a „históriu rozjasňujúce“.
Názvy ulíc sa zriedkakedy stávajú stredobodom lokálnej kontroverzie, napísal portál Citylab. Známy je prípad zo San Francisca z roku 1909, keď úrady rozhodli premenovať niektoré ulice, pretože sa obávali, že Španielsko si bude na mesto robiť nárok.
Staten Island vytvoril vo svete raritu, ktorá do geografického názvoslovia vnáša duchaplnosť a možno vsunie do zoznamu zásad nazývania ulíc aj bod o ľudských pohnútkach.