Do prvej desiatky sa z európskych miest dostali aj Ženeva, Kodaň, Štokholm, Frankfurt a Paríž. Viedeň obsadila 11. priečku. Zo strednej a východnej Európy je najdrahšie stavať v Kyjeve, Rige a Záhrebe. Až za nimi sa umiestnili Varšava a Praha. Bratislava ani Budapešť neboli do prieskumu zahrnuté.

Najlacnejšie sa dajú porovnateľné stavby realizovať v taiwanskom Tchaj-pcheji, indickom Bangalore, thajskom Bangkoku, malajzijskom Kuala Lumpure a vietnamskom Ho Či Minovom Meste.

Náklady spojené s výstavbou sú na svete veľmi rozdielne a ťažko predvídateľné, píše v úvode analýzy Tim Neal zo spoločnosti Arcadis. „Rýchle zmeny cien komodít, politická stabilita a výkyvy menových kurzov robia rozhodnutia investorov a developerov náročnými a rizikovými,“ komentuje.

Vybrané mestá sú podľa Arcadisu národnými, regionálnymi a medzinárodnými ekonomickými centrami a motormi rastu. Ich rozvoj je závislý od investícií do výstavby. Niektoré už pociťujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a materiálu, čo môže výrazne zvýšiť stavebné náklady a zabrániť rastu.

Najdrahšie sa stavia v New Yorku, Londýne a Hongkongu

Medzinárodné porovnanie stavebných nákladov (Index, priemer UK = 100) Zdroj: Arcadis

Tlak zvyšuje aj nebývalo rastúca mestská populácia. Silná urbanizácia koncentruje investície do veľkých miest. Rok od vydania predchádzajúceho rebríčka Arcadisu priniesol celkové mierne spomalenie globálnej stavebnej aktivity. Aj vďaka tomu len málo miest zaznamenalo výraznejší nárast nákladov.

Najdrahšie mestá zároveň prinášajú aj najväčšie príležitosti pre developerov vďaka obrovskému dopytu po nehnuteľnostiach najvyššej kategórie a pokračujúcemu prílevu investícií. Práve v týchto svetových metropolách nedostatok kapacít zvýšil ceny.

V ostatných európskych a ázijských mestách sa prejavilo spomalenie alebo slabší ekonomický rast, deflácia, previs ponuky kľúčových materiálov ako oceľ či klesajúce ceny ropy. Najvýraznejšie tak do rebríčka prehovorili zmeny kurzov, hodnotí Arcadis.

Rebríček porovnáva náklady na výstavbu trinástich typov budov, medzi ktoré neboli zaradené najluxusnejšie projekty. Náklady sú reprezentatívne pre dané mesto podľa zisťovania v druhom štvrťroku 2015.

Rozdiely sú výsledkom cien práce a materiálu, výrazne ich ovplyvňujú aj zmeny vo výmenných kurzoch mien. V rebríčku sú náklady prepočítané na americké doláre porovnávané s priemernými nákladmi na daný typ budovy vo východnom Anglicku.