Oproti prvému štvrťroku si tak industriálny trh pohoršil o 26 percent pri porovnaní prenajatej plochy. Zachoval si však zdravý pomer medzi novými zmluvami a obnovením starých kontraktov, uvádza v správe z trhu za druhý kvartál realitná poradenská spoločnosť JLL.

Z celkového objemu zabezpečili nové zmluvy 54 percent, konkrétne 49-tisíc štvorcových metrov. Zvyšok tvorilo obnovenie starších zmlúv. Spolu bolo uzavretých 16 transakcií v troch parkoch – Prologis Parku Bratislava, Bratislava Logistics Parku a Vector Parku Bratislava pri Svätom Jure.

Najväčšie transakcie zaznamenal developer Prologis vo svojom bratislavskom areál, kde sa presťahovala spoločnosť Intuon (22 000 m2) a jeden z lídrov maloobchodného predaja bielej a čiernej elektroniky NAY Slovensko obnovil súčasnú nájomnú zmluvu (27 600 m2).

Nové haly pribudli v Galante a Žiline, na východe stále nerastú

Aktuálna plocha priemyselných a logistických priestorov v SR Zdroj: JLL

„Síce aktuálne bojujeme s nízkou mierou neobsadenosti a firmám, ktoré hľadajú nové priestory, trh nedokáže ponúknuť veľa alternatív, 84-tisíc štvorcových metrov vo výstavbe len potvrdzuje, že industriálny sektor zostáva aj naďalej veľmi atraktívny ako pre developerov, tak aj pre nájomcov moderných priemyselných nehnuteľností,“ hovorí Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Slovensko.

Od apríla do júna dodali developeri vyše 60-tisíc štvorcových metrov nových priestorov v Prologis Parku Galanta (56 000 m2) a v P3 Parku Žilina (4 300 m2). Oproti prvým trom mesiacom roka je to pokles o 13 percent. Celková moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku tak narástla na 1,78 milióna štvorcov.

Nové haly pribudli v Galante a Žiline, na východe stále nerastú

Nájomné podmienky v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach v 2. štvrťroku 2017 Zdroj: JLL

Z aktuálne rozostavaných 84-tisíc štvorcových metrov je 36 500 m2 sústredených na západnom Slovensku, 28-tisíc m2 v širšom okolí Bratislavy, 14-tisíc štvorcových metrov na strednom Slovensku a len päťtisíc štvorcov na východnom Slovensku.

Zo siedmich investičných transakcií v celkovom objeme 154 miliónov eur, ktoré sa na Slovensku uskutočnili v prvom polroku 2017, boli v rámci industriálneho sektora uzatvorené tri zmluvy, uvádza JLL.

Objemovo najväčšou transakciou prvého polroka bol predaj Auto Logistics Parku v Lozorne, ktorý developer CPI (Czech Property Investments) predával spoločnosti WhiteStar Capital. Prologis zas predal českému investičnému fondu Arete industriálny park v Novom Meste nad Váhom.