Pre nižší záujem o vlastný byt v minulom roku muselo zhruba 38 percent developerov v Česku prehodnotiť niektoré svoje projekty a namiesto bytov na predaj ponúkať nájomné bývanie. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky vo štvrtok na tlačovej konferencii predstavil prevádzkový riaditeľ spoločnosti CEEC Research Petr Ondrášek. Približne 21 percent developerov podľa neho plánuje svoje nehnuteľnosti v nadchádzajúcich mesiacoch zdražiť v priemere o päť percent, 62 percent chce udržať existujúce ceny a 17 percent ceny zníži.

Zameranie developerov

Viac ako polovica developerov očakáva, že dopyt po nájomných bytoch naďalej porastie. Aj tak by ale mal v Česku prevládať počet tých, ktorí budú preferovať vlastné bývanie, uviedol Ondrášek. Asi 76 percent developerov podľa neho aktuálne stavia iba byty na predaj. Firmy, ktoré sa zameriavajú aj na nájomné bývanie, na tieto byty plánujú vyhradiť v priemere 36 percent zo svojich projektov, zistil prieskum.

„Väčšina developerských firiem sa naďalej sústreďuje na výstavbu projektov pre následný rozpredaj bytov z dôvodu, že pokiaľ majú pripravené ďalšie projekty na realizáciu, potrebujú reinvestovať vlastné zdroje, ktoré sú dôležité pri každom projekte aj v prípade bankového financovania,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ spoločnosti CEEC Research Michal Vacek. Bankové úvery na krytie projektov podľa neho využíva zhruba 62 percent developerov v Česku.

Ponuka a dopyt

Dopyt po nehnuteľnostiach v ČR by mal v druhom polroku tohto roka medziročne klesnúť o 1,2 percenta. Budú za tým predovšetkým vysoké hypotekárne sadzby, zistil prieskum. V prvej polovici roku 2024 sa naopak v rámci celej ČR očakáva rast o 0,5 percenta. V Prahe by mal dopyt v nasledujúcom polroku oproti minulému roku stúpnuť o 1,5 percenta a za prvých šesť mesiacov nasledujúceho roka o 2,9 percenta, povedal Ondrášek.

Naopak ponuka nehnuteľností v ČR v druhom polroku tohto roku pravdepodobne medziročne stúpne o 0,4 percenta a v prvej polovici nasledujúceho roka rast zrýchli na 1,4 percenta, povedal Ondrášek. V prípade Prahy sa v nasledujúcom polroku tohto roku očakáva medziročný rast o 0,8 percenta a v prvej polovici roku 2024 o 1,4 percenta. Ondrášek dodal, že niektoré projekty museli developeri pre neistú ekonomickú situáciu a vysoké úrokové sadzby odložiť. Firmy, ktoré stavajú v menej žiadaných lokalitách, budú musieť zároveň z dôvodu klesajúceho dopytu nehnuteľnosti zlacniť, povedal.

Podpora nájomného bývania

Ministerstvo pre miestny rozvoj chce podľa ministra Ivana Bartoša viac podporovať stavbu dostupných nájomných bytov. Takmer pätina developerov už s obcami na týchto projektoch spolupracuje, vyplýva z prieskumu. Asi 61 percent by ich potom malo záujem sa zapojiť.

„Ak sa dohodnú, dostanú súkromné ​​firmy napríklad možnosť stavať na obecných pozemkoch a získať výhodnú kombináciu dotácie a úveru. Sme si vedomí toho, že to bude pre obe strany predstavovať istú výzvu. Samosprávam preto ponúkneme odbornú pomoc s prípravou financovania projektov. Stavebné spoločnosti sa zase budú vyrovnávať s dlhšou dobou návratnosti svojich investícií, výhodou ale pre nich bude vďaka zníženým nákladom aj nižšia miera rizika,“ povedal Bartoš.

Ďalšie dôležité správy

Príklad pre developerov: Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
Neprehliadnite

Úroky nie sú všetkým. Ani na ceste k vlastnému bývaniu