Niekedy stačí pozmeniť drobný detail alebo urobiť veci trochu inak. Netreba nutne vymýšľať koleso, aby veci fungovali. Či dokonca sa len inšpirovať v zahraničí. A to platí aj o riešení súčasnej situácie na realitnom trhu a pri financovaní vlastného bývania.

Tento mechanizmus sa na Slovensku zadrháva a nožnice toho, ako vôbec prefinancovať nehnuteľnosť, za koľko a ako to urobiť ešte lacno, sa definitívne roztvárajú.

Pritom v Európe sa ponúka viacero možností na alternatívne financovanie kúpy nehnuteľnosti, ktorými by sme sa mohli inšpirovať aj doma. Hoci občas za cenu väčšej vôle a zmeny legislatívy. Prednedávnom totiž v Bratislave prišla dvojica developerov s inovatívnym riešením dorovnať klientom úrokovú sadzbu do úrovne tej z banky.

Na isté obdobie, pre určitý projekt a obmedzený počet klientov. Urobil to každý po svojom, hoci na podobných trikoch fungujú niektorí developeri v Spojených štátoch prinajmenšom od vlaňajška.

Zafungovalo to a podstatnejšie je, že na zamrznutom realitnom trhu sa v niečom pohli ľady. Aj keď vo výsledku pôjde o zvýšenie dopytu len po pár desiatkach bytov, v niečom to mení doterajšiu paradigmu, že cesta k vlastnému bývaniu je daná, latka vysoko a neexistujú možnosti, ako ju podliezť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa