Bratislava si udržala vlaňajšiu 63. pozíciu a patrí medzi desať miest, ktoré si za posledných päť rokov najviac polepšili. Darí sa aj ostatným metropolám z V4. Budapešť si udržala 50. miesto, Praha si oproti minulému roku polepšila o jednu (59.) a Varšava až o tri priečky (64.).

Z európskych miest nasledujú za spomínanou trojicou z Top 10 Ženeva (12.), Hamburg (13.), Frankfurt (15.), Berlín (20.), Kodaň (22.), Oslo (23.) a Štokholm (24.). Švédska metropola patrí medzi tie, ktoré si najviac pohoršili spolu s Parížom a Londýnom, ktorý dokonca vypadol z najlepšej päťdesiatky.

Najlepšie mestá pre život
Poradie Mesto Krajina
1 Melbourne Austrália
2 Viedeň Rakúsko
3 Vancouver Kanada
4 Toronto Kanada
5 – 6 Adelaide Austrália
5 – 6 Calgary Kanada
7 Sydney Austrália
8 Perth Austrália
9 Auckland Nový Zéland
10 – 11 Helsinki Fínsko
10 – 11 Zürich Švajčiarsko
50 Budapešť Maďarsko
59 Praha Česká republika
63 Bratislava Slovensko
64 Varšava Poľsko
Zdroj: Economist Intelligence Unit

Economist Intelligence Unit v správe vydanej k rebríčku upozorňuje, že hoci pozornosť sa sústreďuje na mestá s najvyššou kvalitou života, hodnotenie odráža zvyšujúcu sa globálnu nestabilitu za posledných dvanásť mesiacov.

Od roku 2010 sa kvalita života v hodnotených mestách na celom svete v priemere znížila o jedno percento, ale skóre stability a bezpečnosti kleslo o 2,2 percenta. Premietli sa doň teroristické útoky vo Francúzsku a Tunisku, násilie v USA a pokračujúce konflikty v Sýrii, Líbyi a na Ukrajine. Za posledných päť rokov klesla kvalita života v 57 zo 140 hodnotených miest.

Najväčší pokles indexu zaznamenali práve Damask, Kyjev a Tripolis – o 22 až 27 percentuálnych bodov. Z európskych miest sa medzi desiatku s najväčším prepadom kvality života zaradili aj Atény, Moskva a Sankt Peterburg.

Najhoršie mestá pre život
Poradie Mesto Krajina
136 Tripolis Líbya
137 Lagos Nigéria
138 Port Moresby Papua Nová Guinea
139 Dháka Bangladéš
140 Damask Sýria
Zdroj: Economist Intelligence Unit

Rebríček Economist Intelligence Unit porovnáva podmienky pre život v 140 mestách sveta. Hodnotí problémy, ktorým musia obyvatelia miest čeliť. Umožňuje priame porovnávanie podľa viac ako 30 faktorov zhrnutých do kategórií stabilita, zdravotníctvo, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie, infraštruktúra.