Dokončené boli prvé bloky bytoviek, študentský domov, bývanie pre seniorov a školský areál, ktorý bude otvorený v septembri. Rozvoj štvrte sa začal výstavbou predĺženia trate metra. Vlaky sem začali jazdiť v októbri 2013.

V polovici apríla bol otvorený študentský domov GreenHouse. Ide o budovu v pasívnom energetickom štandarde so slnečnými kolektormi na streche pre vyše 300 študentov. Stavbu za 11,5 milióna eur podporilo štyrmi miliónmi mesto.

Študenti tu majú v cene ubytovania aj rôzne služby ako upratovanie, pranie, internetové pripojenie, fitnesscentrum, saunu či hudobné skúšobne. Mesto podporuje ubytovanie študentov, ktoré prispeje k sociálnej rôznorodosti štvrte, čo jej dodá život.

Budova je zároveň výskumným laboratóriom, v ktorom senzory zaznamenávajú výrobu a spotrebu energií, vetranie a emisie CO2. Merania sa budú vyhodnocovať v rámci projektu Aspern Smart City Research.

Hodinku od Bratislavy vyrastá viedenské mesto bez áut

Seestadt Aspern - vizualizácia nákupnej ulice Zdroj: schreinerkastler.at

V lete bude otvorená prvá manažovaná nákupná ulica v Rakúsku. Pre optimálne zásobovanie obyvateľov sa developer štvrte Wien 3420 Aspern Development AG spojil s profesionálnym manažérom nákupných centier SES Spar European Shopping Centers.

Vytvorili spoločnosť, ktorá od stavebníkov odkupuje priestory na prízemí a prenajíma ich vybraným obchodníkom. Ponúkne tak nielen vhodný mix obchodov a služieb pre ľudí, ale aj podmienky pre prenajímateľov prispôsobené ich možnostiam.

Na budúcu jar má začať pri stanici metra vyrastať prvá výšková budova z dreva na svete. HolzHochhaus dosiahne s 24 podlažiami výšku 84 metrov. V projekte za 65 miliónov eur budú byty, kancelárie, obchody, hotel, reštaurácia a sauna.

Hodinku od Bratislavy vyrastá viedenské mesto bez áut

Seestadt Aspern Zdroj: PID

Centrálnym prvkom štvrte je veľký park s jazerom, v ktorom sa budú môcť obyvatelia kúpať. Aspern je koncipovaný ako mesto krátkych vzdialeností, kde sa ľudia môžu prednostne pohybovať peši alebo na bicykli. Autá musia odložiť do zberných garáží.

Zaujímavosťou je, že všetky ulice majú ženské názvy. Okolo jazera sa tak dá napríklad prejsť po promenáde Janis Joplin, rodičia odprevadia deti do školy po ulici Edith Piaf a po škole sa s nimi môžu hrať v parku Hannah Arendt.

Seestadt Aspern je považovaný za laboratórium konceptu smart city vo Viedni. O tom, čo je smart city, ako vzniká vo Viedni a či môže byť raz inteligentným mestom aj Bratislava a iné slovenské mestá, si prečítajte v téme čísla v aktuálnom vydaní týždenníka TREND (17/2015).

Hodinku od Bratislavy vyrastá viedenské mesto bez áut