Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí predalo v novembri pôvodnú rezidenciu Veľvyslanectva SR vo Washingtone, ktorá bola od roku 2018 nevyužívaná.

Podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv dostalo za predaj takmer 1,9 milióna eur. Veľvyslanec SR sa do novej rezidencie presťahoval v septembri 2018, uviedol pre TASR hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

Nová budova v hlavnom meste

Predaju pôvodnej rezidencie a kúpu novej odsúhlasila vláda v novembri 2017, priblížil Tomaga s tým, že rezort kúpil v máji 2018 novú budovu rezidencie priamo vo Washingtone DC.

Ide o lokalitu, v ktorej sa nachádzajú rezidencie a veľvyslanectvá viacerých európskych i mimoeurópskych krajín.

„Budova bola v čase kúpy v dobrom technickom stave po kompletnej a dôkladnej rekonštrukcii exteriéru i interiéru. Po kúpe nevyžadovala rekonštrukčné práce ani zásadnejšie úpravy," priblížil hovorca.

Nevhodná lokalita

Dôvodom na zmenu sídla rezidencie bola nevhodnosť priestorov, na ktorú veľvyslanectvo dlhodobo upozorňovalo. Pôvodná rezidencia sa nachádzala mimo hlavného mesta Washingtonu, a to v Mc Leane, štát Virginia.

„Približne 18 kilometrov od budovy veľvyslanectva a 21 kilometrov od MZVEZ USA a ďalších vládnych inštitúcií. Rezidencia vzhľadom na lokalitu a dopravnú dostupnosť nespĺňala požiadavky kladené na rezidenčné bývanie a technický stav budovy si vyžadoval už rozsiahlejšiu rekonštrukciu," spresnil Tomaga. Dodal, že podľa dostupných údajov bola SR jediným z členských štátov EÚ, ktorý využíval rezidenciu mimo hlavného mesta.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

TOP v realitách: Americký realitný trh prebil algoritmus, slovenskí developeri chystajú byty