Online realitke špekulovanie s dátami nepomohlo

Realitný obchod má svoje špecifiká, nie je to burza ani hra s číslami pre nejakú špekulatívnu štatistiku. Kto si myslí,že dokáže predpovedať pohyb cien na trhu, veľmi sa mýli a doplatí na to. O tom sa presvedčila americká veľká on-line realitná kancelária Zillow.

Experti firmy nastavili algoritmy a umelú inteligenciu na vyhodnocovanie údajov o surfovaní po weboch o domoch.

Mali tak predpovedať rast či pokles budúcich cien nehnuteľnosti v danej lokalite. Aj preto Rich Barton, šéf Zillowa, predpovedal, že jeho iBuying dcéra, ktorá sa zameriava na okamžitý nákup a predaj domov, by mohla mať v budúcnosti tržby okolo 20 miliárd dolárov ročne. Zmýlil sa, v novembri  ohlásila aj straty vo výške 380 miliónov dolárov.

WA 17 archív Monroe - Na archívnej snímke z 1. apríla 2020 tabuľa s nápisom Na predaj sa nachádza pred rodinným domom v americkom meste Monroe.Predaj starších domov v USA zaznamenal v júli rekordný rast, pričom objem predaja predstavoval takmer 14-ročné maximum. Navyše, aj ceny domov zaznamenali rekord. Prispeli k tomu historicky nízke úrokové sadzby, ktoré zvyšujú dopyt po domoch napriek tomu, že pandémia nového koronavírusu pripravila milióny ľudí o prácu. FOTO TASR/AP    

FILE - In this Apri
Neprehliadnite

Na „realitnom porne“ prerobila milióny. Big data pri predaji domov nefungujú ideálne

Nová výstavba v Devínskej Novej Vsi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa