Megaprojekt Metropolis na okraji Bratislavy už má urbanistickú štúdiu. Developerská spoločnosť TriGranit to pokladá za prvý hmatateľný krok k realizácii projektu za 1,5 miliardy eur. Štúdiu predloží štátnym a mestským orgánom, ktoré sa k nej majú vyjadriť.

Už pred niekoľkými týždňami sa však k polyfunkčnému projektu, ktorého ťažiskom má byť najväčšie kasíno v Európe americkej firmy Harrah´s vyjadril bratislavský primátor. Ten podiel zariadení zameraných na hazard v Metropolise pokladá za prehnaný a žiada ich vypustenie z projektu. Šéf slovenského TriGranitu Gábor Zászlos zasa tvrdí, že bez kasín komplex nepostavia.

Harrah´s je totiž stále jediným partnerom v Metropolise, ktorého záujem je aspoň do určitej miery zaručený. G. Zászlos dopĺňa, že vedenie TriGranitu v Budapešti rokuje aj so špičkovým prevádzkovateľom aquaparkov, ktorý by do komplexu medzi Petržalkou a Jarovcami rád vstúpil.

Najnovšie developer rozdelil projekt na tri fázy. V prvej by mali vyrásť hotely s kasínami, aquapark a nákupné centrum, v druhej by sa aquapark a kasína mali rozšíriť. V tretej potom majú pribudnúť konferenčné centrum, golfové ihriská, zariadenia pre voľný čas a šport, ako aj hotely a apartmány na dočasné a trvalé bývanie.

Metropolis chcú stavať v 2011

Konferenčné centrum s vyše 76-tisíc m2 úžitkovej plochy bude s náskokom najväčšie na Slovensku a malo by získať časť kongresového biznisu z preťaženej Viedne. Kasína majú zaberať vyše 27-tisíc m2, budú teda takmer dvakrát väčšie ako je terajšia rozloha všetkých kasín na Slovensku dokopy. Podľa údajov TriGranitu má najväčšie kasíno v bratislavskej Redute okolo 3 000 m2.

Kasína a hotely sa majú pri pohľade od Bratislavy rozprestierať po ľavej strane diaľnice tesne za súčasnými diaľničnými odpočívadlami pred Jarovcami. Nákupné centrum, konferenčné sály, aquapark, golfové ihriská a apartmány majú zasa ležať na pravej strane smerom k Rakúsku. Aquapark má ležať na pozemkoch priľahlých k chránenej bažantnici smerom do Kittsee.

G. Zászlos hovorí, že pri rokovaniach s novým bratislavským županom Pavlom Frešom mu navrhli premiestnenie plánovanej multifunkčnej haly a aquaparku z okraja Petržalky do Metropolisu. P. Frešo je podľa neho tejto myšlienke naklonený.

Developer vysvetľuje, že v architektonickej štúdii navrhuje riešenia, ktoré si vyžadujú zmenu územného plánu Bratislavy. Ide o presné určenie funkcií, indexy zastavanosti aj zmenu dopravného riešenia lokality. Zmenu musí schváliť bratislavské mestské zastupiteľstvo. Okrem toho má prebehnúť zrejme aj verejná súťaž na architektonické stvárnenie, ktoré by malo byť primerane atraktívne.

Metropolis 2
Metropolis 2

Napriek tomu, že ide o dlhodobé procesy, kladie si za cieľ začať výstavbu najneskôr v roku 2011. Určitým tlakom sú aj plány rakúskych a amerických investorov na podobný projekt pri maďarskom Bezenye na rakúsko-maďarských hraniciach. Tento projekt podľa informácií TriGranitu už dostal stavebné povolenie, stavať sa však tak skoro nezačne.

G. Zászlos zdôrazňuje, že projekt prinesie nielen investície za 1,5 mld. eur a prácu pre odvetvie stavebníctva, ale aj vysoké príjmy z cestovného ruchu, služieb a množstvo pracovných miest vrátane manažérskych pozícií. Bezpečnostné a sociálne riziká odvetvia hazardu si prevádzkovatelia podľa neho ustrážia sami, inak by si kazili meno. TriGranit je však pripravený rokovať s miestnou komunitou a finančne prispieť na verejné služby, cesty a podobne.  

Metropolis má byť najväčším projektom svojho druhu v strednej Európe a najväčším kasínom Harrah´s na starom kontinente. Slovenská vláda kvôli projektu na jeseň iniciovala zníženie zdaňovania veľkých kasín v rekreačných projektoch a zaviedla regresívnu daň.

Slovensku je už treťou krajinou, kde sa Harrah´s usiluje usadiť. TriGranit je jednou z najväčších developerských spoločností v Európe. Stavia najmä nákupné a administratívne centrá v strednej Európe a v Rusku.

Vizualizácie - TriGranit