V Londýne pri južnom brehu Temže neďaleko Tower Bridge dokončili výstavbu hlavného britského sídla spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PWC). Desaťpodlažná budova je významná už tým, že je dielom Normana Fostera – v britskej metropole je ich už viac ako dvadsať.

Táto najnovšia v istom zmysle prekonáva aj legendárnu Uhorku s aktuálnym názvom 30 St Mary Axe z roku 2003. Pokladá sa totiž za budovu s najlepšími ekologickými parametrami v Londýne a nemá konkurenciu ani v celej Británii v kategórii veľkých administratívnych budov.

Vyrobí sa v nej štvrtina energie, ktorú sama spotrebuje. Vypustí do ovzdušia o 55 percent menej emisií ako predpisuje platná norma z roku 2006. Príkladom menej obvyklých prvkov môže byť integrovaný IT systém pre každého zamestnanca, ktorým priamo zo svojho počítača môže regulovať intenzitu svetla a teplotu vo svojom okolí.

Londýnske sídlo PWC od Fostera

Do budovy s členitým nepravidelným pôdorysom sa vstupuje na nároží obrátenom k rieke, zvýraznenom klinovitým výrezom. K osobitým črtám patria tri mosty s oblúkovitým priečelím spájajúce na konci výrezu druhé, piate a ôsme podlažie.

Namiesto centrálneho klimatizovaného átria, ktoré sa stáva štandardom súčasných administratívnych kolosov, je v strede budovy kruhovitý dvor so záhradnou úpravou. Nové sídlo, do ktorého sa spoločnosť presťahuje na začiatku budúceho roka poskytne 48-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov pre 6-tisíc zamestnancov.

Londýnske sídlo PWC od Fostera

Fosterovo dielo bude zrejme architektonicky najhodnotnejším sídlom najväčšej svetovej poradenskej firmy. Tie majú zväčša zdržanlivý konzervatívny ráz. Platí to najmä pre dve dôležité manhattanské budovy – päťdesiatposchodovú Americas Tower s červeno-ružovým granitovým obkladom z roku 1992, ktorá je globálnym sídlom PWC, a ďalšiu budovu na 300 Madison Avenue. Tú projektoval ateliér Skidmore, Owings & Merrill.

Londýnske sídlo PWC od Fostera

Konzervatívna je aj tokijská budova Kasumigaseki z roku 1968. V najvýraznejších stavbách sídli spoločnosť u protinožcov – v melbournskom mrakodrape v komplexe Freshwater Place (2005), vo Veži 2 v komplexe Darling Park v Sydney (1999) a vo veži v novozélandskom Aucklande (2002). Elegantné londýnske dielo žijúceho klasika v istom zmysle zapadá do konzervatívnej línie – dá sa predpokladať, že nevzbudí vášnivé kontroverzie.

V jeho názve 7 More London je meno novej štvrte a poradové číslo – je v nej poslednou a najväčšou budovou. More London je po Canary Wharf ďalšou obchodnou štvrťou prestavanou z dokov. Prirodzene, štvrť na Isle of Dogs, kde v súčasnosti pracuje okolo stotisíc ľudí, je oproti More London podstatne väčšia – pokiaľ ide o rozlohu viac ako sedemnásobne.

Londýnske sídlo PWC od Fostera

More London patrí do mestskej časti Southwark, kde PWC mal aj predchádzajúce sídlo, a to v jednej z trojičiek Southwark Towers. Tú asanovali a, ako nedávno portál TRENDreality.sk informoval, na jej mieste stavajú supermrakodrap London Bridge Tower. 

Foster + Partners sú autorom všetkých šiestich administratívnych budov v More London. Jednou z nich, ktorá je v tesnom susedstve 7 More London a bližšie k rieke, je o čosi menšie sídlo konkurenčnej firmy z takzvanej audítorskej veľkej štvorky Ernst & Young. Siedmym objektom je hotel Hilton London Tower Bridge (2006). Na jeho okraji je ďalšie Fosterovo dielo – svetoznáma radnica z roku 2002.

Foto – 2010 PricewaterhouseCoopers

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Portál TRENDreality.sk prináša každý piatok architektonický skvost v rámci seriálu Svetová architektúra. Pozrite si všetky diely.

Londýnske sídlo PWC od Fostera