Na okraji Bratislavy sa chystá realitný megaprojekt. Na veľtrhu nehnuteľností vo francúzskom Cannes predstavili „najväčší investičný projekt v Európe“ – Central European Valley pre zhruba 60-tisíc obyvateľov.

Ide o územie medzi Lamačom, Záhorskou Bystricou a automobilkou Volkswagen vedľa diaľnice Bratislava-Malacky. Centrop má priniesť obytné štvrte, technologický park, logistický areál, golfové ihrisko, ako aj kancelárie, obchody, parky a ďalšie časti.

Za Lamačom majú pretiecť miliardy eur

Stojí za ním spoločnosť Opera Reform Alfa, s.r.o. s materskou spoločnosťou v Luxembursku. Podľa Marka Chatrného z českej firmy Reform Capital ide o spoločný podnik jeho firmy so slovenským developerom Opera zo skupiny Immofin. Ten je známy najmä 75917 target=blank>polyfunkčným súborom Rozadol v širšom centre Bratislavy. 

Financie na výkup pozemkov v lokalite mala Opera Reform Alfa podľa M. Chatrného získať od investičného fondu, do ktorého prispievajú najmä londýnski investori. Vysvetľuje, že sa im z celkovo 850 hektárov plánovanej rozlohy zóny podarilo zatiaľ vykúpiť zhruba 250 hektárov. Pripúšťa, že by do projektu mal ešte vstúpiť ďalší silný realitný hráč, čo bolo aj dôvodom prezentácie v Cannes.

Za Lamačom majú pretiecť miliardy eur

Developer zadal riešenie územia štyrom pracovným tímom z renomovaného Massachusetts Institute of Technology v USA, ako aj spoločnosti INVI zo Švajčiarska. Tie vypracovali zámer, v ktorom sa v priebehu 20-30 rokov počíta v niekoľkých fázach s výstavbou komerčných budov s vyše 600-tisíc štvorcovými metrami, univerzitného areálu a technologického parku so zhruba 900-tisíc m2 podlahových plôch, či olympijského areálu s futbalovým a hokejovým štadiónom.

Ťažiskom však má byť rezidenčná výstavba od rodinných bytov po bytovky, celkovo tu má vzniknúť niekoľko desiatok tisíc bytov pre zhruba 60-tisíc ľudí. Celkové náklady na výstavbu sa predpokladajú v objeme niekoľkých miliárd eur. Výstavba by sa po vykúpení pozemkov a získaní povolení mohla rozbehnúť o niekoľko rokov.

Za Lamačom majú pretiecť miliardy eur

Projekt sa čiastočne prekrýva s dávnejšie ohláseným zámerom spoločnosti Penta postaviť v rovnakej lokalite 117364 target=blank>polyfunkčný projekt Port. Podľa riaditeľa odboru Real Estate Penty Juraja Šaštinského majú svoje plány na štvrtine celkového 1000-hektárového poľa medzi diaľnicou a Volkswagenom. Vo vlastníctve majú zhruba 150 hektárov najmä pri lamačskom výjazde.

V tejto lokalite sa má výstavba Portu už tento rok začať budovaním inžinierskych sietí a nákupného centra. Podľa M. Chatrného by sa obidva zámery nemali krížiť, Opera Reform naopak mieni spolupracovať s Pentou pri výstavbe sietí a dopravnej infraštruktúry, napríklad predĺženia električky z Dúbravky.

Podobné megaštvrte sa plánujú aj v okolí Bratislavy, napríklad Flugfeld Aspern pri Viedni. To sa však má rozvinúť na 200 hektároch, 121113 target=blank>petržalské South City za 1,5 mld. eur má napríklad k dispozícii iba 90 hektárov. Developerská firma Cresco ho plánuje dokončiť o desať rokov.

Vizualizácie – Opera Reform