Minulý mesiac predstavili verejnosti projekt nového justičného paláca v Paríži, ktorý začne slúžiť o päť rokov. Autorom je popredný ateliér Renzo Piano Building Workshop. Budovu postavia na severozápadnom okraji Paríža v štvrti Batignolles v 17. obvode na rohu Avenue de la Porte-de-Clichy a Boulevardu Berthier v maximálnej povolenej výške v danej lokalite.

Stošesťdesiatmetrová budova s fasádami z vysoko číreho skla bude mať podobu troch zužujúcich sa 10-poschodových blokov. Strechy blokov aj rozsiahleho pódia pokryjú terasy s plochou viac ako hektár, na ktorých vysadia stromy a trávy.

Zeleň, ktorá z juhovýchodu nadviaže na justičný areál, bude teda „pokračovať“ aj vo výškach. Už dnes je v okolí 4,3-hektárový park Clichy-Batignolles – Martin Luther King, ktorý postupne rozširujú o viac ako dvojnásobok na jeden z najväčších parížskych parkov. Dokončia ho približne v čase otvorenia Palais de justice. Osvetlenie parku dnes plne zabezpečujú solárne panely na streche obnoveného pamiatkového kováčstva.

Na justičný palác sa vyšplhá park

Od Pianovho projektu sa očakávajú vynikajúce ekologické parametre. Na paláci navrhol fotovoltaické panely na fasáde na ploche 2-tisíc m2, uplatnil aj iné obvyklé ekologické prvky, napríklad systém prirodzenej ventilácie a recyklácie dažďovej vody.

Na justičný palác sa vyšplhá park

V nedávnom rozhovore pre denník Le Figaro uviedol, že budova bude mať polovičnú spotrebu oproti výškovým stavbám, ktoré sa momentálne stavajú. Tento údaj však dosiaľ médiá nespresnili.

Palác nazývajú aj mesto súdov (la cité judiciaire). Piano ho projektoval na kapacitu 10 tisíc ľudí denne, čomu zodpovedá monumentálna 28-metrov vysoká hala s plochou 5500 m2, zaplavená svetlom z troch átrií a strešných okien.

Na justičný palác sa vyšplhá park

V pódiu bude 90 súdnych siení, zväčša pre civilné konania, o polovicu menej bude siení pre   trestné konania, v najväčšej bude miesto pre 700 ľudí. V starom Justičnom paláci na ostrove Île de la Cité má najväčšia sieň 300 miest.

Na justičný palác sa vyšplhá park

Do budovy sa presťahuje Súd prvého stupňa (TGI), ktorý je v súčasnosti dislokovaný v piatich budovách,  Parížsky regionálny súd, okresné súdy príslušné 20 parížskym arrondissementom, parížska pobočka Štátnej školy pre sudcov a štátnych zástupcov (ENM) a priestupkový súd. V susednej budove bude sídliť Regionálne riaditeľstvo kriminálnej polície v Paríži, ktoré sa presťahuje zo slávnej adresy 36 Quai des Orfèvres a z ďalších viac ako dvadsiatich miest v Paríž.

Na justičný palác sa vyšplhá park

Výstavbu nového justičného paláca inicioval prezident Nicolas Sarkozy v apríli roku 2009 v rámci koncepcie pre metropolitný región, ktorá sa realizuje od minulého roku. Lokalitu Batignolles hlave štátu odporučil primátor. Skončil sa tým spor o miesto postavenia objektu. Ministerstvo spravodlivosti a magistrát pôvodne navrhovali dve lokality v 13. obvode na opačnom, juhovýchodnom okraji Paríža.

Na justičný palác sa vyšplhá park

Aj projekt v Batignolles je oproti pôvodnej koncepcii od Françoisa Grethera značne modifikovaný. Mal byť dvojvežový, rozsiahlejší, s plochou 85-tisíc m2 a predovšetkým podstatne drahší –  za približne 800 mil. eur. Pianova budova s úžitkovou plochou 61 500 m2, ktorá sa začne realizovať na budúci rok v  lete, má stáť 575 mil. eur. Náklady sa vďaka úsporám za prenájom majú amortizovať za 15 rokov.

V okolí budúceho paláca na zrušených manipulačných, odstavných a zriaďovacích koľajiskách na ploche 54 hektárov realizujú projekt novej štvrte  Zone d’Aménagement Concertée Clichy-Batignolles. Táto oblasť bola v koncepcii kandidatúry Paríža na olympiádu v tomto roku pôvodne určená na výstavbu olympijskej dediny.

Na justičný palác sa vyšplhá park

Pozrite si na externom linku video nového justičného paláca.

Po Centre Pompidou, ktoré Renzo Piano zrealizoval s Richardom Rogersom roku 1977, navrhol taliansky architekt pre Paríž okrem justičného palácu ďalších 8 diel. Pozrite si video jeho obytného komplexu na Rue de Meaux z 1991 v 19. obvode, kde bol spoluautorom projektu zelene Michel Desvigne, autor úpravy okolia bratislavskej Eurovey:

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Vizualizácie - Renzo Piano Building Workshop