Jedným z rozostavaných diel britskej architektky Zahy Hadidovej je obytný súbor d’Leedon v Singapure. V siedmich takzvaných modelovaných (sculptured) 153-metrových vežiach a 12 dvojdomoch bude vyše 1700 bytov.

Bude to najväčší obytný komplex, aký kedy v tomto mestskom štáte postavili. Má veľmi výhodnú polohu v rezidenčnej čtvrti Tanglin v desiatom obvode. Približne štyri kilometre východne od komplexu sa začína hlavná nákupná ulica Singapuru Orchard Road, opačným smerom je v bezprostrednom susedstve známa nákupná štvrť Holland Village.

Na začiatku októbra otvorili neďaleko stanicu plne automatickej linky metra č. 4 Circle Line. K stanici Farrer Road developer postaví od veží krytý chodník. Je to praktická vymoženosť v krajine monzúnových dažďov, kde ročný priemer zrážok je napríklad oproti Bratislave viac ako štvornásobný. 

Sídlisko od Zahy Hadid

D’Leedon leží pri rušnej výpadovke Farrer Road, vstup však bude z tichej King´s Road. Zaha Hadid Architects prispôsobili projekt okolitej cestnej sieti, budovám aj topografii. Hlavné osi včlenili do návrhu, aby projekt zapadol do okolia, v ktorom nie sú porovnateľne vysoké budovy. 

V usporiadaní veží zohľadnili dráhu slnka, optimalizovali ním výhľad. Od severozápadu po severovýchod sa obracajú k súvislému pásu zelene od známych botanických záhrad po unikátnu vnútromestskú prírodnú rezerváciu na pahorku Bukit Timah.

Sídlisko od Zahy Hadid

Veže s vypuklou strednou časťou nepatria k radikálnym realizáciám Hadidovej dizajnérskeho princípu, ktorý nazýva fluidity. Nechýbajú v nich štandardné prvky súčasných bytových domov, ako sú strešné záhrady a vysoká vstupná hala so zeleňou – tu je 13-metrová.

Opakuje sa v ňom 10 typov pôdorysov poschodia. Poschodia majú štyri až sedem krídel zoradených okolo centrálnej časti s komunikáciami, pričom v krídlach je vždy jeden byt. Pôdorys architekti stvárnili ako kvet, čo zdôrazňujú názvom krídla – petal (okvetný lístok).

Sídlisko od Zahy Hadid

Najväčšie byty v 36-poschodových domoch sú so štyrmi spálňami (maximálna výmera 162 štvorcových metrov) a penthousy (najviac 395 štvorcových metrov).

Špecifikom je 80 bytov na 3. až 10. poschodí so zvláštnym vybavením pre seniorov, napríklad so záchytnými tyčami. Poskytujú rodinám možnosť bývať blízko seba v samostatných bytoch.

Sídlisko od Zahy Hadid

Na 8-hektárovej parcele zaberajú veže len niečo vyše 20 percent, zvyšok tvorí najmä zeleň, ktorej návrh inšpirovali horské ekosystémy, skalné prostredie, les, voda, predhorie a lúka. Dotvorí ju päť tematických záhrad.

Uprostred zelene budú tenisové kurty, dva 50-metrové plavecké i menšie bazény, reflexné nádrže, bio jazierka, tri objekty na večerné posedenia, dve klubové budovy s čitárňami, herňami,  golfovým simulátorom a s premietacími miestnosťami, postavia kúpeľné pavilóny, fitnes, 8 obchodov a reštaurácie.

Sídlisko od Zahy Hadid

Developerom je americko-singapurské konzorcium s hlavnou - 35-percentnou účasťou domácej CapitaLand. O aktivitách spoločnosti s portfóliom vo vyše 110 mestách viac ako 20 krajín informoval portál TRENDreality.sk v súvislosti s komplexom v čínskom meste Chengdu.

Pobočka spoločnosti Ascott Residence Trust vlastní sieť rezidencií Citadines na troch kontinentoch – aj v piatich európskych krajinách. V Paríži a Londýne jej patria ešte aj tri rezidencie siete Ascott (Arc de Triomphe, Mayfair a St Marks).

Z menšinových podielnikov je zaujímavá domáca spoločnosť Hotel Properties Limited s 22,5-percentnou účasťou. Jej jediným európskym hotelom v portfóliu je Mandarin Oriental v Prahe.

Sídlisko od Zahy Hadid

Denník Straits Times informoval, že konzorcium získalo v júli 2008 na projekt d’Leedon pôžičku 1.996 miliárd SGD (dnes 1,17 mld. eur, vtedy necelá miliarda eur) od desiatich bánk. Celkové náklady vrátane ceny pozemku odhadujú na 3 mld. SGD (dnes 1,76 mld. eur).

Areál stavajú na mieste súboru štátnych obytných vežiakov z roku 1977 pre rodiny so stredným príjmom. Sprivatizovali ho v roku 2002 a zbúrali na konci roku 2008. Realizácia Hadidovej projektu sa mala rozbehnúť už v roku 2009. Práce však odložili pre nepriaznivú situáciu na trhu s nehnuteľnosťami.

S výstavbou základov začali v lete 2010, majitelia bytov sa budú môcť sťahovať na konci roku 2015. Zaha Hadid je na Slovensku známa najmä projektom na mieste bývalej teplárne na Čulenovej ulici v Bratislave, ktorý sa chystá uskutočniť developerská firma Penta Investments.

Sídlisko od Zahy Hadid

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Sídlisko od Zahy Hadid

Vizualizácie - Zaha Hadid Architects