Najviac do nehnuteľností na Slovensku zatiaľ investujú ľudia s vysokými príjmami, až 62 percent objemu. Stúpajú však investície skupiny s nižšími a nízkymi príjmami. Povedal to na včerajšej konferencii Ako prežiť boom realít hlavný analytik UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Konferenciu v rámci veľtrhu Coneco zorganizovali Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) a mesačník Stratégie.

Podiel „chudobných občanov“, teda ľudí so spodnou polovicou príjmového rebríčka na záujemcoch o nové bývanie je podľa neho na Slovensku najvyšší z okolitých štátoch – až dvojtretinový. V ostatných krajinách je iba na úrovni tretiny. Títo ľudia však nechcú celú nehnuteľnosť zaplatiť z požičaných peňazí, trúfajú si iba do výšky okolo 70 percent.

Investovať do bývania majú chudobní mladí

Medzi najväčších záujemcov o nové bývanie patria z dvoch tretín mladí ľudia do 29 rokov, čím je Slovensko tiež špecifikom. V iných krajinách kupujú nehnuteľnosti skôr starší ľudia. V budúcnosti sa teda budú tlačiť na realitný trh mladé nízkopríjmové skupiny, ktorých životná úroveň však bude dovtedy vyššia.

V Pätoprstý je presvedčený, že realitná bublina na Slovensku zatiaľ nie je a najbližšie tri roky by nemali priniesť jednorazové šoky, pretože miera zadlženosti je nízka a na trhu chýba množstvo bytov. Kľúčové je podľa neho, že ak bude ponuka nových bytov rásť postupne, potenciál pre rast je stále dosť veľký.

Investovať do bývania majú chudobní mladí

Najväčšiu perspektívu pre rast cien majú podľa jeho výpočtov Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj, kde ceny rástli počas posledných 5 rokov najpomalšie a ukazovateľ pomeru miezd k cenám bytov je najpriaznivejší. Nitran si napríklad za priemerný mesačný plat môže kúpiť 1,1 štvorcového metra bytu a Trenčan jeden, pričom Bratislavčan iba pol. Vo zvyšných krajoch je tento ukazovateľ zhruba na úrovni 0,8 m2 za mesačný plat, uvádza hlavný analytik UniCredit Bank V. Pätoprstý.

Ilustračné vizualizácie - Kendar a Trnava