Počas návštevy na Slovensku stihol M. Douglas nielen ochutnať bryndzu a dopriať si minitúru v Tatrách, ale podľa všetkého aj prerokovať dlhšie pripravovaný deal.

Partnerom v tomto obchode nie je nikto iný ako P. Korbačka, ktorý stojí za bratislavským nákupným centrom Eurovea aj trnavskou City Arenou.

Známy podnikateľ je so svojím 19-percentným podielom najväčším akcionárom developerskej spoločnosti J&T Real Estate. Do J&T vstúpil tesne po vysokej škole, v tom čase by pritom asi málokto predpovedal, že sa raz stane jedným zo štyroch najdôležitejších ľudí v skupine.

Nakupoval aj v Španielsku

Ako dobrý stratég si P. Korbačka zrejme uvedomuje, že pre biznis – nielen realitný – prichádzajú ťažšie časy. Nad hlavami všetkých visí Damoklov meč v podobe možnej ekonomickej krízy a brexitu. Slovné spojenie realitná bublina sa už tiež objavuje pravidelnejšie.

Aj developeri teda musia riešiť otázku, ako postupovať ďalej a preklenúť očakávané ekonomicky slabšie obdobie, ktoré má globálne nastať.

Samotný P. Korbačka na začiatku roka potvrdil, že mieri na stabilnejšie realitné trhy. Svedčia o tom aj jeho ostatné zahraničné nákupy.

Ešte v januári oficiálne oznámil kúpu troch obchodných centier v Španielsku. Miestne médiá o transakcii špekulovali mesiace predtým, napokon sa potvrdila až začiatkom tohto roka.

Herec Douglas nebol u nás náhodou. S Korbačkom z J&T rieši veľký realitný biznis

Spoločne s firmou Sonea Sierra získal slovenský investor centrá GranCasa v Zaragoze, Valle Real v Maliaño-Camargo a Max Center v Barakalde. Zaplatil za ne takmer pol miliardy eur.

O pol roka neskôr už veselo vyzváňali na madridskej burze, kde ich spoločná firma Trivium Real Estate vstúpila po zvýšení kapitálu o 255 miliónov eur. Väčšinu z nich upísali P. Korbačka a Sonae Sierra. Otváracia cena jednej akcie na akciovom trhu bola stanovená na 51 eur.

Investícia do jedného z najstabilnejších trhov na svete a ešte do segmentu obchodných centier, s ktorými má skúsenosť aj zo Slovenska, dáva logiku.

Vytvoriť dostatočne diverzifikované portfólio môže byť zároveň odpoveď, ako eliminovať následky blížiacich sa trhových turbulencií.

Aj J&T Real Estate, kde je P. Korbačka predsedom predstavenstva, zamieril pred časom mimo Slovenska. Pred rokom spoločnosť prišla do Londýna, napriek blížiacemu sa brexitu. Pred pár mesiacmi tam spustila výstavbu projektu Triptych Bankside za 400 miliónov libier.

Tak ako konkurenční developeri slovenského pôvodu HB Reavis a MiddleCap Group v posledných rokoch, stavil aj J&T Real Estate na istotu jedného z najperspektívnejších trhov na svete a zároveň hlavné mesto Veľkej Británie, ktoré so sebou nesie aj určitú prestíž.

Kupuje hotelový rezort

Aktuálne plány P. Korbačku sa viažu do geograficky ešte vzdialenejšieho teritória. Od M. Douglasa kupuje veľký rezort na Bermudských ostrovoch ležiacich v Atlantickom oceáne.

TRENDU Reality túto informáciu potvrdili tri zdroje z okolia podnikateľa aj biznisového prostredia. Prestížny rezort mal získať od hollywoodskeho herca za „dobrú cenu“. Samotný P. Korbačka na otázky neodpovedal.

Herec Douglas nebol u nás náhodou. S Korbačkom z J&T rieši veľký realitný biznis

Rezort má názov Ariel Sands, pozemky patrili predkom Douglasovej matky, ktorá z Bermúd pochádza, už od 19. storočia. Hotelový rezort tu otvorili v roku 1954. Jeho súčasťou je aj 90-metrová súkromná pláž vrátane dvoch  morských bazénov.

Ešte v 90. rokoch M. Douglas kúpil od svojich príbuzných podiely a do obnovy Ariel Sands s hotelom a chatkami nalial päť miliónov dolárov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa