Nielen rezidenčný trh zažíva boom. Obdobné nárasty zaznamenáva aj trh s priemyselnými a logistickými halami. Len na porovnanie, podľa realitnej poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko vzrástol vlani medziročne prenájom týchto priestorov o 39 percent.

Aj napriek tomu, že sa v tomto období postavilo 11 nových hál, bola neobsadenosť nových priestorov na historickom minime. V niektorých lokalitách klesla dokonca pod tri percentá. Podpisovala sa pod to najmä aktivita automobilového priemyslu, ale aj rozvoj internetových obchodov.

Aj pri pohľade na túto situáciu nie je prekvapivé, že sa developeri púšťajú aj do špekulatívnej výstavby, ktorá bola v minulosti skôr ojedinelá. Urobila tak aj spoločnosť Prologis, ktorá pred pár týždňami dokončila výstabu haly s rozlohou 21 140 štvorcových metrov.

Aj napriek tomu, že ju nestavala pre konkrétneho klienta, po dvoch mesiacoch je plne obsadená. Stavbu v Prologis Parku Bratislava si prenajal veľkoobchodník s nábytkom. Podľa medializovaných informácií má slúžiť ako distribučné centrum. Transakciu sprostredkovala spoločnosť CBRE.

„Táto transakcia je známkou pokračujúceho trendu vysokého dopytu po priemyselných priestoroch v našom parku. Zákazníci majú záujem o benefity, ako je dostupnosť parku a jeho vybavenosť, rovnako tak kvalitnú infraštruktúru, ktorú Prologis všetkým zákazníkom poskytuje,“ konštatuje Martin Stratov, senior manažér pre prenájom a výstavbu spoločnosti Prologis na Slovensku.

V Prologis Park Bratislava sa v súčasnosti nachádza 16 budov s rozlohou vyše 345-tisíc štvorcových metrov slúžiacich na výrobu a distribúciu. Ide o najväčší park spoločnosti Prologis v regióne strednej a východnej Európy, ktorý ponúka 66-tisíc štvorcových metrov pre ďalšiu výstavbu. Je situovaný 24 kilometrov východne od centra Bratislavy, dva kilometre od Senca a 16 kilometrov od medzinárodného letiska.