Vytrácanie kultúry

Budova chradla. Od roku 2004 v nej prestali fungovať kiná, kultúru začala vytláčať lacná móda či menšie obchodné jednotky. V posledných rokoch bolo okolo Istropolisu ticho. Oproti minulosti sa zmenilo len to, že pozemky už vlastní Jednotný pozemkový fond.

Podľa informácií portálu TREND Reality sa už niekoľko mesiacov pripravuje predaj celého komplexu. Dokonca mali na mieste prebiehať aj obhliadky. Dva od seba nezávislé zdroje potvrdili, že si budovu prezerali ľudia blízki J&T. „Áno, túto investíciu sme zvažovali ale spoločnosť J&T Real Estate nemá záujem o budovu Istropolisu,“ odpovedala na otázky TREND Reality hovorkyňa spoločnosti J&T Real Estate Daniela Stričková.

Developerský obchod roka? Odborári rozhodujú o predaji Istropolisu

Dom odborov Istropolis Zdroj: TREND Reality

Samotná mestská časť Bratislava - Nové Mesto nemá o plánoch majiteľa žiadne informácie. „Toto počúvam desať rokov, dokonca náš predchodca ju chcel ešte kúpiť. Poviem to na rovinu, bojíme sa toho. Je nepredstaviteľné pre Bratislavčanov, aby prípadný nový vlastník uvažovať nad zbúraním Istropolisu. Samotná budova má históriu,“ vysvetľuje starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.

Jedným dychom však dodáva, že výhrou nie je ani aktuálny stav komplexu. „Vidíme, že súčasný vlastník do budovy neinvestuje, že námestie je zdevastované. Je škoda toho námestia. Všetky tie nevzhľadné stánky, ktoré evokujú deväťdesiate roky, tam nepatria,“ konštatuje R. Kusý.

Rokovania prebiehajú

Že sú rokovania o predaji Istropolisu živé, potvrdil pre TREND Reality predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. „Stále prebiehajú rokovania. V pondelok (dnes, pozn. red.) máme predstavenstvo a budeme sa touto otázkou zaoberať,“ uviedol E. Machyna.

K budúcemu osudu budovy a celého komplexu sa bude vyjadrovať aj mesto. Práve ono by malo určiť budúce využitie areálu. „Historicky ide o významnú obchodnú a dopravnú železničnú križovatku, ale aj o miesto, kam Bratislavčania roky pravidelne chodia na kultúrne a spoločenské podujatia, za zdravotnou starostlivosťou či na nákupy. Preto sa pri posudzovaní žiadostí týkajúcich sa tohto územia bude mesto držať územného plánu a rozhodovanie bude smerovať k zachovaniu súčasných funkcií tohto územia,“ uviedla vedúca oddelenia komunikácie a marketingu na magistráte Zuzana Devera.

Komplex s históriou

Komplex na dnešnom Trnavskom mýte vznikal štvrťstoročie.  V roku 1956 bola vypísaná anonymná architektonická súťaž na realizáciu Domu odborov a techniky. Jej víťazom sa stali architekti Konček, Skoček a Titl.

Konečnú podobu areálu dohodli až v roku 1965, keď sa schválil územný plán. Dominantou celej stavby je 16-podlažná budova, ktorá bola postavená ako prvá v roku 1967, o štyri roky neskôr k nej pribudol Dom techniky a v roku 1974 aj Dom detí a mládeže.

Zaujímavosťou bola zmena, ktorú si vynútila vtedajšia vládnuca strana. Architekti totiž dostali za úlohu zväčšiť hlavnú sálu. Jej výsledná kapacita je do dnešných dní 1 280 ľudí. Okrem nej disponuje Istropolis aj troma ďalšími menšími sálami. Samotná budova bola daná do užívania v roku 1981.