História celého projektu siaha ešte do roku 2011. Práve vtedy sa mesto Vysoké Tatry rozhodlo riešiť neúnosnú situáciu s Domom služieb. Objekt v centre Starého Smokovca slúžil ako sídlo pre viacerých menších podnikateľov. Popradský Korzár však upozornil na to, že komplex generoval ročne straty na úrovni 17-tisíc eur.

Nový projekt

Riešením z neúnosnej situácie bola súťaž, ktorú mesto vyhlásilo začiatkom roka 2013. Jej cieľom bolo nájsť investora, ktorý by objekt zrekonštruoval. Podmienky splnila nakoniec len bratislavská spoločnosť Il Melone, ktorá okrem obnovenia pôvodnej funkcie navrhla rozšírenie objektu o 57 bytov a apartmánov.

Koncom roka 2014 začala s ich predajom. A ponuka zaujala cenou. Začiatkom roka 2015 sa ceny apartmánov pohybovali v rozmedzí od 1 900 do 2 000 eur za štvorcový meter. Oveľa výhodnejšie boli ceny bytových jednotiek. Za štvorcový meter pýtal developer v tomto prípade približne 1 200 eur.

Nebolo prekvapením, že   o nehnuteľnosti v centre Vysokých Tatier bol veľký záujem. Medzi kupcami bol aj čitateľ TREND Reality (jeho meno a priezvisko má redakcia k dispozícii). „Vybrali sme si byt s rozlohou niečo cez 50 štvorcových metrov. Spolu s parkovacím miestom mal stáť 62,5-tisíca eur,“ približuje čitateľ. Za byt zaplatil pred troma rokmi zálohu 15-tisíc eur a potom čakal.

„Spočiatku to vyzeralo ideálne. Staviteľ nás dokonca pozýval na silvestrovské kapustnice a ukazoval nám, ako stavba rastie. V roku 2017 však požiadal o osobné stretnutie, na ktorom oznámil, že je nútený upraviť ceny. Hovoril o tom, že predbežne by mala cena bytu vzrásť o 40 až 50 percent,“ hovorí. Čitateľ chcel, aby mu developer takto naformulované požiadavky poslal mailom. Domov mu však prišlo len jednostranné vypovedanie zmluvy.

Komplikácie pri stavbe

A nebol jediný. Klientom, ktorí nepristúpili na navýšenie ceny, vypovedali zmluvu. „Treba povedať, že developer zálohu vrátil, dokonca vyplatil aj úroky. Trhová cena celého bytu je však teraz iná, aká bola v roku 2015,“ porovnáva nespokojný klient a dodáva, že aktuálne sa s developerom súdi.

Developer zistil, že byty predal lacno. Rozviazal zmluvy a predáva nanovo

Pôvodný stav Domu služieb v Starom Smokovci Zdroj: Primo Tatry

Samotný zástupca staviteľa hovorí o tom, že nevstupovali do jednoduchého projektu. „Výstavba Primo Starý Smokovec bola od počiatku veľmi komplikovaná. Nešlo o novostavbu „na zelenej lúke“, ale o komplikovanú rekonštrukciu takmer 60-ročnej a dlhé roky chátrajúcej budovy,“ hovorí pre TREND Reality staviteľ projektu Martin Kralovič.

Podľa jeho slov sa pri výstavbe vyskytlo hneď niekoľko neočakávaných problémov. „Pôvodná projektová dokumentácia, ktorá nám bola poskytnutá pri vstupe do tohto projektu, bola spracovaná nedôsledne a nekvalitne. Preto nás oproti pôvodným očakávaniam a plánom čakalo viacero nepríjemných (ale aj finančne veľmi náročných) prekvapení, ktoré sme spolu s našimi projektantmi a dodávateľmi riešili v podstate za pochodu,“ vysvetľuje M. Kralovič.

Aj pre to sa developer rozhodol prehodnotiť zmluvy a urobil krok, s ktorým klienti pri podpise zmlúv súhlasili. „Možnosť na jednostranné odstúpenie našej spoločnosti od zmluvy bola v texte zmluvy jasne a určito uvedená, a klient takúto zmluvu s nami uzatvoril s plným vedomím o jej obsahu. Táto možnosť bola do zmluvy inkorporovaná práve z dôvodu spomínaného o odstavec vyššie, a to pre prípad, že by nás nejaké nepríjemné prekvapenia v súvislosti s realizáciou stavby čakali. Uplatnili sme si len možnosť, na ktorej sme sa spolu s klientom v zmluve dohodli,“ konštatuje stavebník.

Developer zistil, že byty predal lacno. Rozviazal zmluvy a predáva nanovo

Primo Tatry - vizualizácia Zdroj: Il Melone, s.r.o.

Nespokojný čitateľ však nemal rovnakú zmluvu. V jeho prípade sa ešte pred podpisom zmenil odstavec, ktorý upravoval podrobnosti jednostranného odstúpenia od dohody tak, aby v nej boli uvedené dôvody. Developer však v následnom odstúpení od zmluvy tieto okolnosti neuviedol. Aj preto sa teraz súdi.

Dohoda? nie

Nie je pritom sám. TREND Reality má k dispozícii 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa