Firma Henbury Development, ktorej patria pozemky pod areálom Parku kultúry a oddychu v Bratislave začala dnes búrať budovy. Má na to právoplatné búracie povolenie, voči asanácií niekoľko rokov bojovali občianski aktivisti. Hlavné mesto, ktoré parcely firme patriacej do skupiny J&T predalo, nedávno prišlo s návrhom odkúpiť ich späť a PKO tak zachovať. S vlastníkom pozemkov sa však nedohodlo.

„Ani pri najlepšej vôli už ďalej nemôžeme byť rukojemníkom hlavného mesta a mestskej časti Staré Mesto," pre agentúru SITA povedal konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Búracie povolenie vyprší 19. apríla, mestská časť odmietla predĺžiť jeho platnosť. Investor sa preto rozhodol urýchlene konať a priestory asanovať tak, ako deklaroval od začiatku ich kúpy.

Búranie PKO je pozastavené

Momentálne majú byť práce zastavené, bratislavský primátor Andrej Ďurkovský podľa svojej hovorkyne Beatrice Szabóovej mal o to požiadať investora.

Bratislavský magistrát predal pozemky za 9,3 milióna eur 51846>ešte v roku 2005. Nový vlastník mal 5 miliónov uhradiť v hotovosti, zvyšok mal doplatiť formou vyvolanej investície – vybudovania nábrežnej promenády. Mesto malo medzitým pre kultúrne priestory nájsť náhradu, prvotným plánom bol Sklad č. 7 v rámci nábrežnej zóny Eurovea. Dodnes však nie je jasné, kde bude náhrada.

Primátor v marci po stretnutí s občianskymi aktivistami vyhlásil, že 163061>pozemky chce mesto kúpiť späť a túto možnosť ponúkol súčasnému vlastníkovi. Henbury Development však oznámilo, že ich predá za 24,7 milióna eur, necelý trojnásobok pôvodnej kúpnej ceny, čo sa mestu nepozdávalo. Podrobnosti sa mali dohodnúť na rokovaní troch strán, investor sa napokon chcel stretnúť najprv s mestom. Stretnutie stále neprebehlo.

Aktualizované (11:25):

Denník SME priniesol informáciu o pozastavení búrania PKO s odvolaním sa na bratislavský magistrát. Práce sa prerušili po dohode s predstaviteľmi mesta, asanačná firma však už stihla v estrádnej sále vybúrať štyri diery.

Aktualizované (12:45):

Búranie PKO je pozastavené do zajtra, do štvrtej hodiny popoludní. Informáciu priniesla tlačová agentúra TASR s odvolaním na hovorkyňu bratislavského primátora. Výmenou za túto dohodu mesto požiada o predĺženie platnosti búracieho povolenia, ktoré platí do nedele. Mestská časť Staré Mesto predtým investorovi so žiadosťou o predĺženie nevyhovela.

Foto - www.non-stop.sk