Keď pred mesiacom zmizli divoko parkujúce autá z trávnika pri čerpacej stanici Slovnaftu a administratívnych budovách na Bajkalskej ulici a robotníci začali klásť nový trávnatý koberec, bol to prvý náznak, že sa niečo chystá.

V týchto dňoch sa už objavili prvé inzeráty na odpredaj nepotrebného majetku Bratislavskej teplárenskej (BAT), ktorá pri spomínanej pumpe sídli. Práve areál na Bajkalskej ulici je najlukratívnejšou nehnuteľnosťou v balíku nepotrebného majetku štátnej akciovky.

Kancelárie, pozemky, haly aj veža

V oplotenom areáli s rozlohou 1,6 hektára sú okrem štvorpodlažnej hlavnej budovy zrekonštruovanej pred necelými desiatimi rokmi aj ďalšia samostatná budova dispečingu, radové garáže a parkovisko pre 123 vozidiel. BAT celkovo predáva nehnuteľnosti v siedmich lokalitách v Bratislave a rekreačné zariadenie v Senci. Podľa informácií portálu TREND Reality sa hodnota predávaného majetku môže pohybovať okolo 10 miliónov eur.

Bratislavská teplárenská sa sťahuje, rozpredáva budovy a pozemky

Areál Teplárne III na Vajnorskej ulici Zdroj: Dražobná spoločnosť

Medzi ponúkanými nehnuteľnosťami sú pozemky pod čerpacími stanicami Slovnaftu na Bajkalskej a Vajnorskej ulici, ďalšie pozemky na Vajnorskej a Turbínovej, Revízna veža s pozemkom pri vozovni Jurajov dvor a neďaleký takmer päťhektárový areál na opačnej strane Vajnorskej pri Istrocheme.

Nehnuteľnosti predáva v deviatich balíkoch Dražobná spoločnosť, ktorá vyhrala začiatkom tohto roka výberové konanie na sprostredkovanie predaja. „Výberového konania sa zúčastnili traja uchádzači. Najlepšiu a najvýhodnejšiu ponuku pre BAT predložila Dražobná spoločnosť,“ približuje Jarmila Galandáková, hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej.

Bratislavská teplárenská sa sťahuje, rozpredáva budovy a pozemky

Revízna veža Zdroj: Dražobná spoločnosť

Teplárenská firma má vyšpecifikovaný a spísaný nepotrebný majetok už niekoľko rokov. „V minulosti BAT už realizovala odpredaj tohto nepotrebného majetku, avšak nebol úspešný. Ide aj o špecifický majetok,“ vysvetľuje J. Galandáková.

Transparentný predaj

Dražobná spoločnosť už začala oslovovať potenciálnych záujemcov a pripravuje predaj formou elektronickej aukcie alebo ponukového konania, ktoré by sa mali spustiť v auguste, informuje Peter Vetrák, predseda predstavenstva Dražobnej spoločnosti.

„Chceme ukázať, že predaj verejného majetku sa môže realizovať aj inak, teda transparentne. Bolo by dobré, ak by príklad BAT nasledovalo viacero štátnych subjektov,“ dodáva.

Tepláreň očakávania o výnose z predaja nekonkretizuje, očakáva však, že spôsob predaja prinesie maximálny možný výťažok. J. Galandáková pripúšťa, že predaj čiastočne súvisí s prehratým súdnym sporom ohľadom Paroplynového cyklu. „Realizáciou odpredaja nepotrebného majetku si spoločnosť zníži záväzky a zefektívni náklady,“ zhŕňa hovorkyňa.

BAT spláca skupine Penta v súvislosti s prehratým sporom 29 miliónov eur. Paradoxne, práve Penta uspela pred deviatimi rokmi pri predaji najlukratívnejších pozemkov Bratislavskej teplárenskej, na ktorých tento rok začala stavať projekt Sky Park. Za štvorhektárový pozemok na Čulenovej ulici zaplatila vtedy vyše 1,2 miliardy korún. Navyše, v susedstve súčasného sídla BAT vlani dokončila administratívny komplex Rosum.

Bratislavská teplárenská sa sťahuje, rozpredáva budovy a pozemky

Rekreačné zariadenie BAT v Senci Zdroj: Dražobná spoločnosť

Sťahovanie do konca roka

Bratislavská teplárenská sa do areálu na Bajkalskej presťahovala po jeho rekonštrukcii v roku 2008 z Čulenovej. Po necelých desiatich rokoch ho opustí. „Spoločnosť sa plánuje presťahovať koncom roka 2017 do svojich existujúcich priestorov na Turbínovej ulici, kde sa nachádza aj jedna z prevádzok spoločnosti,“ spresňuje J. Galandáková.

Na Turbínovej vlastní rozsiahly priemyselný areál s rozlohou 14,7 hektára. Prejdú sem všetci zamestnanci z Bajkalskej. Dôvodom sťahovania je podľa firmy zefektívnenie a využitie existujúcich priestorov.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.