Developerská spoločnosť HB Reavis si na prelom rokov nechala jednu z najväčších realitných transakcií poslednej doby. Medzinárodnému realitnému fondu Heitman European Property Partners IV predala kancelársku vežu Aupark Tower, súčasť rovnomenného bratislavského obchodného centra.

Kúpna cena mala dosiahnuť 85,6 milióna eur, čo obchod radí medzi najväčšie realitné transakcie týchto rokov. „Išlo o nadpriemernú valuáciu reflektujúc vysokú kvalitu budovy, ktorá bola týmto ocenená na kapitálovú hodnotu prevyšujúcu 2 600 eur na meter štvorcový prenajímateľnej plochy,“ informuje developer.

Aktualizované (16:10): Podľa informácií TRENDreality.sk pri transakcii dosiahol yield (ročný čistý percentuálny výnos z celkových nákladov - čítajte vysvetlenie v Slovníku) úroveň približne 7,1 percenta.

Aupark Tower otvorili v roku 2008, dnes ponúka približne 32 500 m2 prenajímateľnej plochy a je obsadená na sto percent. Medzi najväčších nájomcov patria firmy ako Eset, O2, AT&T, KPMG, Sanofi-Aventis, či Procter & Gamble.

Veža má 22 podlaží, ktorých konečná výška bola predmetom diskusií medzi mestom a developerom. Snahou vtedajšieho magistrátu bolo znížiť budovu o niekoľko podlaží, čím mala spoločnosť HB Reavis ešte v roku 2006 získať pozemky na petržalskom nábreží za zvýhodnenú cenu. Napokon sa však veľa nezmenilo a stavba je doteraz kritizovaná za optické zblíženie s Novým mostom pri pohľade z hradu.

Aupark Tower predaný za 85 miliónov eur

Developerská firma, ktorá postavila aj susedné obchodné centrum spolu s ďalšími prístavbami, už predala aj to. Vlani dokončila odpredaj druhej polovice Auparku medzinárodnému gigantu Unibail-Rodamco za 151 miliónov eur, čo bola najväčšia transakcia 2011. Prvú časť predala ešte skôr.

HB Reavis vlani založil aj vlastný fond, kde na úvod spravuje vlastné nehnuteľnosti, v súčasnosti pokračuje na rozbehnutých projektoch. Postupne je vo výstavbe Forum na rohu Bajkalskej a Prievozskej, chystajú sa aj prvé etapy Twin City pri autobusovej stanici.

Americká private equity skupina Heitman, ktorá je novým vlastníkom Aupark Tower, sa v regióne strednej a východnej Európy orientuje už dlhšie. Približne pred rokom oznámila, že tu hodlá investovať vyše 300 miliónov eur.

Fond má na Slovensku už niekoľko nehnuteľností, patria mu dve kancelárske budovy Bratislava Business Center a polovičný podiel má v projektoch developerskej spoločnosti Grunt - Brečtanke a Slanci. Okrem toho vlastní nákupné centrum Aquario v Nových Zámkoch a logistiku v Senci.

Foto - HB Reavis