V náročných časoch pre realitný trh sa na Slovensku odohral obchod tohto a mnohých predošlých rokov. Francúzsko-holandský investičný obor Unibail-Rodamco získal do svojho vlastníctva aj druhú časť obchodného centra Aupark v Bratislave. Výška transakcie dosiahla 151 miliónov eur, čo ju radí na popredné miesta v rámci realitných transakcií v krajine.

Ide o predaj polovice centra v podobe jeho rozšírenia, pričom prvá polovica patrila rovnakej spoločnosti už od roku 2005. Po odobrení obchodu protimonopolným úradom ju Unibail-Rodamco získala na jeseň 2006 za 75 miliónov eur.

„Spoločnosť Unibail-Rodamco SE získa od skupiny HB Reavis aj susedný pozemok vhodný na prípadné ďalšie rozšírenie obchodného centra za ďalšie 3 milióny eur, čo bude spolu predstavovať celkový čistý príjem pre skupinu HB Reavis vo výške približne 120 miliónov eur,“ informuje slovenský developer.

Portál TRENDreality.sk ešte pri kúpe prvej časti informoval, že fond môže svoj podiel v dlhodobom horizonte rozšíriť. Počas prvých troch rokov mal mať garantovaný výnos 7,75 percenta. Spolupráca mala pokračovať aj pri ďalších obchodných projektoch HB Reavisu, konkrétne v Žiline i Košiciach.

HB Reavis predal Aupark

Investičná skupina sa vedúcim predstaviteľom developera zdalo najlogickejším partnerom. O tom, že prebiehajú rokovania o kúpe informoval TREND vo svojom informačnom servise TREND Property už v máji tohto roka.

„Získané finančné prostriedky poskytnú našej skupine vyšší potenciál na získanie nových príležitostí pre rozvoj, ako súčasť našej medzinárodnej expanzie, a to predovšetkým v Poľsku a Českej republike,“ hovorí Pavel Trenka, Chief Operations Officer a strategický riaditeľ HB Reavis.

Aktuálna transakcia Auparku prekonáva najväčší obchod tohto roka viac než dvojnásobne. Ten sa odohral, keď Czech Property Investment Group za necelých 73 miliónov eur kúpila jeden z najväčších priemyselných parkov na Slovensku, v Lozorne.

Foto - HB Reavis