Medzinárodná inštitúcia, ktorá má na starosti boj proti terorizmu a praniu špinavých peňazí Financial Action Task Force (FATF), identifikovala vo vlaňajšej analýze viacero takých transakcií, pri ktorých sa podozrivé skupiny snažili zneužiť práve realitný sektor.
- NEPREHLIADNITE:
- 140049>Reality ako obľúbená práčka peňazí
Kúpiť majetok vysokej hodnoty v hotovosti je jedným zo spôsobov, ako veľké sumy peňazí začleniť do legálneho finančného systému. Niektoré krajiny podľa FATF paradoxne pozorujú nárast dopytu po bankovkách s vyššou hodnotou. Pritom novodobé trendy smerujú naopak k bezhotovostným transakciám.
Tradične sa na takýchto obchodoch v realitnom sektore zúčastňujú spoločnosti z off-shore oblastí, príbuzní alebo fiktívne firmy založené len za účelom zahmlenia transakcií. Preprania chtivé skupiny si prostredníctvom nastrčených spoločností požičiavajú peniaze „samy sebe“, aby si kúpili nehnuteľnosť. Navodia dojem, že ide o legitímne zdroje, a zakryjú skutočný pôvod.
Nie je ojedinelé, keď kriminálne skupiny na pomoc proti prijatým opatreniam vyhľadávajú odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti – teda právnikov, daňových poradcov, účtovníkov, odhadcov či notárov. Pri posudzovaní spôsobilosti k otvoreniu bankových účtov či získania hypotekárneho úveru dodávajú viac kredibility. A často prídu na rad aj transakcie, ktoré sú vykonávané cez účty týchto profesionálov.
Často je s legalizáciou majetku spojená hra s reálnou cenou nehnuteľnosti. Skúsenosti FATF ukazujú, že cena nehnuteľnosti môže za tri dni, ktoré prešli medzi nákupom a následným predajom, stúpnuť aj 10-násobne. O čo väčší je rozdiel, o to viac peňazí sa podvodníkovi podarí dostať do legálneho obehu. Najľahšie sa dá manipulovať s cenou v prípade netradičných nehnuteľností, pre ktoré je trhovú hodnotu ťažké odhadnúť. Takými sú hotelové komplexy, golfové areály, nákupné či zábavné centrá.
Kúpiť hotel, reštauráciu či podobný majetok ponúka ďalšiu výhodu, keďže ide o podnikateľskú aktivitu, ktorá sa vyznačuje veľkým množstvom hotovosti.
Obvyklým spôsobom legalizácie je aj predaj majetku v sérii postupných transakcií – väčšinou spriazneným osobám, pričom cena je stále o niečo vyššia. Zdanlivo regulárnym dôvodom môže byť preklasifikovanie ornej pôdy na stavebný pozemok či rekonštrukcia nehnuteľnosti.
Nehnuteľnosti, ktoré podozrivé osoby kúpia alebo postavia, môžu potom prenajímať a získavať očividne legálny zdroj príjmu. A s ním prípadne zmixovať „nečistú“ hotovosť. Potom sa zdá, že ide o legálne zisky.
Aj schémy nižšej ako trhovej ceny používajú tí, čo chcú špinavé peniaze legalizovať. Časť reálnej nákupnej ceny majetku je z oficiálnych dokladov zámerne vynechaná. Tá, ktorá je predávajúcemu vyplatená v hotovosti – do vrecka.
PRAMEŇ: Financial Action Task Force, Money Laundering and Terrorist Financing Through The Real Estate Sector (jún 2007)
Ochrana po novom
Boj proti praniu špinavých peňazí nový zákon rozšíril o financovanie terorizmu či exponované osoby. Účinný bude od začiatku septembra, no subjektom, ktorých sa dotkne, dovolí ešte pár mesiacov na prispôsobenie. Okruh právnických či fyzických osôb, ktoré musia identifikovať klienta a neobvyklé obchodné operácie hlásiť finančnej polícii, sa oproti pôvodnému zákonu významne rozšíril. Povinnou osobou sa totiž stáva každý podnikateľ, ak cez neho prejde hotovostná operácia aspoň za 15-tisíc eur.
Pojem financovania terorizmu je v slovenskom právnom poriadku novinkou. Pri terorizme – na rozdiel od legalizácie príjmov z trestnej činnosti – je oveľa dôležitejšie financovaniu zabrániť. Pritom pri financovaní teroristického útoku nie sú nevyhnutné obrovské sumy peňazí a vôbec nemusia mať pôvod v trestnej činnosti. A takisto tu podľa dôvodovej správy k novému zákonu neplatí – tak ako pri legalizácii – že sú „práči“ za vloženie nezákonne získaných peňazí do legálneho obehu ochotní obetovať aj tretinu finančných prostriedkov.
Ilustračné foto - Maňo Štrauch