Prvotné plány postaviť vyhliadku pochádzajú ešte z roku 1995. O dvadsaťjeden rokov neskôr vyhlásili verejnú anonymnú architektonickú súťaž, do ktorej sa prihlásilo 43 súťažiacich. Odbornú porotu najviac zaujal projekt architektov Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya.

„Som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť tento projekt do konca a rozhľadňa na Dubni je oficiálne otvorená. Turisti z celého okolia tak môžu využiť nadchádzajúce sviatky a prísť sa pokochať skutočne unikátnymi výhľadmi na naše krajské mesto,“ uviedol pri otvorení prednosta Mestského úradu v Žiline Igor Liška.

Práce na výstavbe vyhliadkovej veže trvali približne pol roka, zhotoviteľom stavby bola firma HSF System SK. „Projekt bol financovaný z rozpočtu OOCR Malá Fatra a z dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby SR v celkovej výške 283-tisíc eur,“ približuje hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Veža je vysoká 27,4 metra a má desať podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod veže je v nadmorskej výške 598 metrov. Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom, opisuje hovorkyňa Žiliny.

Žilina otvorila vyhliadkovú vežu na Dubni

Výhľad z novej vyhliadkovej veže na Dubni Zdroj: Mesto Žilina

Vyhliadková veža je prístupná celoročne a je možné sa k nej dostať po turistických chodníkoch zo Zástrania a z Budatína. „Žiadame turistov, aby autá nechali zaparkované v týchto mestských častiach a na vyhliadku sa vydali po vlastných. Sme predsa len v prírode, kde vozidlá nemajú čo robiť. Prosíme, aby dbali na zeleň a neparkovali na priľahlých lúkach,“ vyzýva prednosta mestského úradu.

Rozhľadňa má slúžiť ako priestor pre oddych a turistiku, v prípade nepriaznivého počasia ochráni návštevníkov prístrešok. „Verím, že vyhliadková veža poskytne Žilinčanom a návštevníkom regiónu nový priestor pre oddych a relax, pretože Dubeň má potenciál byť parkovým lesom celomestského významu,“ myslí si primátor Žiliny Igor Choma.

Žilina otvorila vyhliadkovú vežu na Dubni

Nová vyhliadková veža na Dubni Zdroj: Mesto Žilina