Na hrebeni Spišskej Magury vyrástla atrakcia s názvom Chodník korunami stromov v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Správou národného parku. Chodník má dĺžku 1 234 metrov a špirálovito stúpa až do výšky 32 metrov, kde je umiestnená 360-stupňová vyhliadková veža. Z nej majú turisti výhľad na Belianske Tatry, pieninské Tri koruny a krajinu Zamaguria.

Za dva mesiace

Projekt je realizovaný v pomerne krátkom čase. Prvé zmienky o jeho realizácii prenikli na verejnosť len v auguste tohto roka. Investorovi sa podarilo stavbu zrealizovať za necelé dva mesiace. Na jej výstavbu sa spotrebovalo vyše tisíc kubických metrov dreva. Len pre ilustráciu, doskami z chodníka by bolo možné vyložiť cestu zo Ždiaru do Kežmarku. Ich celková dĺžka je 22 kilometrov.

Pri Tatrách postavili novú dominantu, pozrite si drevenú vyhliadkovú vežu

Chodník korunami stromov Zdroj: CHKS

Lákadlom má byť aj suchý tobogán, ktorý má dĺžku 67 metrov a umožňuje absolvovať cestu dole. Celý chodník je koncipovaný ako bezbarierový. Stavba, ktorá sa nachádza na najvyššom bode strediska Bachledka Ski & Sun, vyšla investorov na štyri milióny eur.

Vstup na chodník je spoplatnený. Podľa aktuálneho predaja na internete stojí lístok pre dospelú osobu osem eur. Za detský lístok pýta prevádzkovateľ 6,50 eura.

Už tretia krajina

Obľúbenú turistickú lokalitu na pomedzí dvoch národných parkov si vyhliadla nemecká firma Erlebnis Akademie. Na Slovensku vytvorila eseročku Chodník korunami stromov, ktorej akcionármi sú Ski Arena Ždiar a Stezka korunami stromů, čo je dcérska spoločnosť nemeckej skupiny.

Pri Tatrách postavili novú dominantu, pozrite si drevenú vyhliadkovú vežu

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline Zdroj: Chodník korunami stromov/Matúš Slavkovský

Nejde o prvý projekt tejto skupiny. Všetko sa to začalo ešte v roku 2009, keď spoločnosť otvorila prvý chodník v Bavorskom lese. Záujem oň bol taký veľký, že firma začala stavať aj na ďalších miestach. Štyri chodníky vybudovala v Nemecku, ďalšie dva pridala v Česku. Známa je najmä veža v Lipne, ktorá bola otvorená v roku 2012.

Nemecká spoločnosť dosiahla vlani tržby na úrovni osem miliónov eur, zisk pred zdanením bol niečo viac ako jeden milión eur. Jej atrakcie navštívilo vlani 1,23 milióna turistov.

Parametre chodníka a veže

Celková dĺžka: 1 234 metrov
Výška vyhliadkovej veže: 32 metrov
Maximálna výška chodníka: do 24 metrov
Dĺžka toboganu: 67 metrov
Výška investície: 4 milióny eur