Až dve tretiny rezidenčných domov v EÚ sú staršie než 40 rokov, hovorí štúdia Healthy Home Barometer z roku 2018. Navyše, deväť z desiatich týchto budov sa bude využívať ešte aj v roku 2050. Aj preto sa musia renovovať a najlepšie tak, aby sa zvýšila ich udržateľnosť. Tá sa meria v ich dopade na životné prostredie v podstate od prvého nákresu projektu až po dennú prevádzku.

„Zelená budova by mala byť navrhnutá v súlade s lokálnymi klimatickými podmienkami a byť schopná adresovať zmeny počas prevádzky v reálnom čase, aby sa zabezpečila jej energetická efektívnosť a minimalizovali emisie,“ uvádza Filip Gulan, manažér rozvoja projektov developerskej firmy Corwin.

Drevený ekonomický dom v Záhorskej Bystrici
Neprehliadnite

Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda

Súvislosť so zdravím

Staré budovy často negatívne vplývajú na zdravie človeka. „Ľudia potom míňajú viac peňazí na svoje zdravie, ako by museli v udržateľnej budove,“ povedala nedávno v rozhovore pre TREND Hana Ovesná, výkonná riaditeľka Slovenskej komory pre zelené budovy. Podľa nej by udržateľná budova mala mať pozitívny vplyv nielen na ľudí v jej vnútri, ale aj na svoje okolie aj na klímu.

Zdravé vnútorné prostredie je definované viacerými faktormi, ako tepelný komfort, ventilácia, kvalita svetla, akustika. Nie je to len o tom, či mať alebo nemať klimatizáciu.

Podľa odborníkov by klimatizácia mala byť vždy tým posledným riešením pri zabezpečovaní tepelnej pohody v zelených budovách. Ideálne je vždy začať správnym návrhom dispozície budovy na svetové strany, veľkosťou presklených plôch a tieniacich konštrukcií.

„Udržateľné budovy sú energeticky nenáročné, ideálne vyrábajú viac energie než spotrebujú, sú postavené z bezpečných a prírodných materiálov a pri ich užívaní sa kladie vysoký dôraz na ochranu zdravia používateľov,“ vysvetľuje Richard Paksi, analytik občianskeho združenia Budovy pre budúcnosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa