Vízia nákupného centra v areáli bývalého podniku ZPA Křižík je stará takmer desaťročie. Ešte v roku 2008 prezentoval developer ConvergenCe Capital projekt nákupného centra, ktoré malo poskytnúť 25-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy.

Okrem 55 obchodov počítal investor so vznikom ľadovej plochy či podzemným parkoviskom pre 500 automobilov. Návrh sa zviditeľnil aj využitím komína, na ktorom mala byť situovaná kaviareň. „Cieľom architektov nebolo vytvoriť nákupné centrum druhej generácie. Ich zámerom bolo vybudovať moderné architektonické dielo, majúc na mysli dlhodobú investičnú hodnotu stavby,“ konštatovala ešte v roku 2008 Kristína Havasová, marketingová a PR manažérka projektu.

Prišla však kríza a projekt na dlhé roky zamrzol. Zmenil sa nielen developer, ale aj samotný projekt. Jeho oživenie prišlo pred rokom, kedy firma ProjectConsulting predstavila nové vizualizácie aj posun v prípravných prácach. „Máme platné stavebné povolenie, hotová je infraštruktúra a začali sa prípravné práce,“ uviedol majiteľ developerskej spoločnosti ProjectConsulting Pavol Pancurák.

Po rokoch príprav sa už v Prešove naplno pracuje. „Projekt Solivaria Shopping Park je v realizačnej fáze, v súčasnosti prebieha výstavba prvej etapy,“ uviedla pre TREND Reality Justína Janošková zo spoločnosti ProjectConsulting.

Začali stavať nákupné centrum Solivaria, pozrite si nové vizualizácie

Solivaria Shopping Park Zdroj: ProjectConsulting

Podľa jej slov by otvorenie centra mohlo prebehnúť už koncom tohto roka. „Momentálne vychádza všetko podľa plánu, ktorého cieľom je otvorenie prvej etapy v štvrtom kvartáli 2017 alebo v prvom kvartáli 2018,“ naznačuje J. Janošková.

Oproti pôvodným plánom sa zreálnila aj nákupná plocha centra. „Nákupné centrum ráta s celkovou predajnou plochou 14-tisíc štvorcových metrov, z toho prvý objekt, ktorý je vo výstavbe, disponuje rozlohou 10 500 štvorcových metrov,“ uviedla J. Janošková.

Začali stavať nákupné centrum Solivaria, pozrite si nové vizualizácie

Solivaria Shopping Park Zdroj: ProjectConsulting

Developer predstavil aj nové vizualizácie. Kým pred rokom v nich komín s kaviarňou nefiguroval a investor sa rozhodoval o jeho osude, dnes je jeho budúcnosť vyriešená. Nové plány totiž s kaviarňou na komíne počítajú.

Podľa internetovej stránky by v Solivarii mali sídliť prevádzky značiek dm drogerie, Kik, Planeo elektro, Orion, Mountfield, Mango, Pet Shop či Springfield. Kým pôvodne sa uvažovalo nad tým, že v centre vznikne aj nová prevádzka reťazca Carrefour, nestane sa tak.

Začali stavať nákupné centrum Solivaria, pozrite si nové vizualizácie

Výstavba projektu Solivaria Shopping Park Zdroj: ProjectConsulting

Segment potravín bude zastupovať supermarket Fresh, ktorý bude mať nákupnú plochu s rozlohou 1 250 štvorcových metrov. „Momentálne rokujeme o prenájme posledných voľných prevádzkových priestorov z prvej etapy a zároveň začíname riešiť druhú etapu,“ konštatuje J. Janošková.

Solivaria Shopping Park nie je jedinou nákupnou zónou, ktorú aktuálne pripravujú v krajskom meste. V novembri by malo otvárať obchodné centrum Eperia Shopping Mall, ktoré poskytne 22-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy. V centre vybavuje povolenia aj obchodný dom Forum.